Proč jsou muškáty tak oblíbené?
Možná si lámete hlavu nad tím, proč zrovna muškáty mají tolik fanoušků, kteří je vysazují rok co rok a nikdy nesáhnou po nějaké jiné balkonové rostlině? Jejich obliba mezi pěstiteli je díky tomu, že muškáty se vyskytují v různých druzích, barvách květů a velikostí. Další výhodou je, že perfektně zvládají sucho a slunce, takže pokud je občas zapomenete zalít, a to i ve vedru, zvládnou to. Na pěstování jsou tak velmi nenáročné.
Kde a jak vysazovat muškáty
Jak již bylo několikrát zmíněno, muškáty vyžadují slunná stanoviště, případný polostín snáší pouze druhy velkokvěté a vonné. Vysazujte do dobře propustného substrátu, který nezadržuje příliš vody. Nejlepší je použít substrát kupovaný, který je určen pro balkonové rostliny a který svým složením muškátům zcela vyhovuje. V kupovaných substrátech je již také obsažena startovací dávka hnojiva pro první týdny růstu. Nezapomeňte u muškátů na pravidelnou zálivku a hnojení, nejlepší jsou plná kapalná hnojiva pro balkonové rostliny. U vzpřímených a velkokvětých druhů musíte odstraňovat odkvetlé květy, u převislých a polopřevislých tento úkon provádět nemusíte, bývají samočistící.
Jak se vyznat v muškátech
1. Vzpřímené muškáty
Vzpřímené muškáty (Pelargonium zonale) byly dříve nejrozšířenějším druhem, které se pěstovaly na okenních parapetech. Mají pevné a vzpřímené lodyhy a klasické „zonálky“ poznáte dle typického tmavě zbarveného příčného proužku na listech. Listy jsou tmavé a kulovité, květenství jednoduché nebo plné. Vzpřímené muškáty jsou optimální pro osázení květinových záhonů a nádob.
2. Převislé muškáty
Převislé muškáty (Pelargonium peltatum) mají dlouhé tenké výhony, které vytvářejí velmi dlouhé převisy dosahující až 120 cm. Jedná se o typické truhlíkové rostliny, ideální na balkony a terasy, kde vytvářejí bohaté kaskády nejčastěji jednoduchých květů.
3. Polopřevislé muškáty
Polopřevislé muškáty (Pelargonium peltatum) jsou určitým kompromisem mezi vzpřímenými druhy a druhy převislými, protože výhony těchto druhů jsou pouze částečně převislé. Pevné výhony však nejsou tak dlouhé jako u čistě převislých druhů. Polopřevislé muškáty vytvářejí bohatý objem.
4. Vonné muškáty
Vonné muškáty (Pelargonium crispum nebo také Pelargonium odoratissimum) mají jemné květy a velmi aromatické listy. Vůně může být různá, buď citrusová, růžová nebo mátová. Rostliny jsou bohatě větvené a mají často zkadeřené listy. Květy jsou drobnější a rostlinu lze použít jako přirozený repelent proti dotěrnému hmyzu. Pokud rádi spíte při otevřeném okně, rozhodně si před okno vysaďte právě vonné pelargonie.
5. Velkokvěté muškáty
Velkokvěté muškáty(Pelargonium grandiflorum), které jsou také nazývány jako anglické muškáty, mají velké a výrazné květy a hustější vzrůst. Oproti ostatním druhům jsou ale nejnáročnější na pěstování, vyžadují i mnohem více světla a chráněné stanoviště. Nejlépe se jim daří v polostínu. Velkokvěté muškáty můžete také vidět zapěstované do tvaru stromku.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.