Jakou rostlinu zasadit do živého plotu? Blýskavku!
Blýskavky (Photinia sp.) patří v současné době mezi nejkrásnější keře, které se používají nejen do živých plotů. Blýskavka se velmi podobá bobkovišni, ale oproti ní má jednu velkou výhodou, je totiž barevná, takže i v zimě, kdy všechny ostatní rostliny odpočívají, tento keř roste a svými listy dělá okrasu vaší zahradě.
Listy má totiž, v závislosti na kultivaru, do červena a jakmile ustřihnete vrchol blýskavky, ihned zčervená. Nejvýrazněji červenají mladé listy a čím jsou starší, tím více přecházejí do tmavě zelené. U nás se blýskavka používá hlavně do živých plotů, nicméně její využití je mnohonásobně větší. Květy jsou méně nápadné, bílé.
Kromě stálezeleného živého plotu, kde se doposud uplatňuje nejvíce, se blýskavka hodí také do nádob někam na balkon či terasu, takže i ve městě, potřebujete-li se oddělit od rušné komunikace, vám může dobře posloužit. Dále se používá jako solitéra, protože jsou k dostání kultivary na kmínku a různě tvarované. Využívá se také do smíšených keřových výsadeb, kde se nejlépe kombinuje s druhy, které mají tmavě zelené listy, například zmiňovaná bobkovišeň nebo rododendron.
Proč živý plot právě z blýskavky
Pokud se rozhodnete, že živý plot vysadíte právě z této krásky, nebudete litovat. Její výsadba má totiž řadu kladných vlastností. Je barevně atraktivní, protože nové výhony jsou svítivě červené. Je stálezelená a hustě olistěná, takže svoji funkci plní po celý rok a má rychlý růst, a tak budete mít funkční živý plot za poměrně krátkou dobu. Do výšky 3 metrů doroste zhruba během dvou až tří let. Dobře snáší řez a po zakořenění je odolná vůči suchu, netrpí ani škůdci ani žádnými chorobami.
Pár tipů pro výsadbu a péči o blýskavku
Blýskavky jsou nenáročné, ale pokud chcete, aby se jim na stanovišti dařilo, dopřejte jim slunce či polostín s dobře propustnou půdou. V živém plotu se sazenice vysazují ve vzdálenosti 50 až 70 cm od sebe a první rok po výsadbě je důležitá pravidelná a dostatečná závlaha, a to zejména v létě. Blýskavky ocení také přihnojování, a to hlavně na jaře, kdy se vzpamatovávají po zimě a na podzim, nejlepší je použití kompostu. Řez se provádí na jaře, pokud již nehrozí žádné mrazy, a na konci léta.
Který druh blýskavky je nejlepší
- Druhů blýskavek je více, ale nejvíce pěstovaný a nenáročný je druh blýskavka Fraserova (Photinia x fraserii), který má řadu úžasných kultivarů. Vyberte si tedy některý z níže uvedených a nebudete litovat.
- ´Red Robin´ je kultivar s velkými a blýskavými listy, které vyniknou hlavně na plném slunci. Raší až třikrát do roka, a pokud se stane, že mráz spálí vrcholky keře, nic se neděje, zasažené části stačí jen odstřihnout a vrcholky krásně zregenerují a zčervenají.
- ´Little Red Robin´ jako nižší kultivar, který lze dobře pěstovat také v nádobě nebo jako nízký živý plůtek okolo záhonů. Listy má vínově červené, později jsou bronzové.
- ´Carré Rouge´ je kultivar s velmi bujným a hustým růstem a menšími listy než předchozí. Vrcholové listy jsou celoročně červené.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.