Květ ve tvaru tulipánu?
Šlechtitelé se neustále předhánějí, kdo dřív dodá na trh další nové druhy muškátů, které se liší v barvě, výšce, nárocích či nějakou zajímavostí. Muškáty, pelargonie nebo také čapí nůsek jsou stále tou nejoblíbenější rostlinou, kterou naše babičky pěstovaly nejen na okenních parapetech. Věděli jste ale, že mezi těmi klasickými, které běžně pěstujeme, se najde i nejmenší muškát Mini Czech, který v roce 1976 vyšlechtil český šlechtitel pan Bradna a rostliny měří pouhých15 cm? Tohoto trpaslíka mezi muškáty není snadné sehnat, úspěšní budete na internetových e-shopech, na speciálních výstavách, nebo mezi pěstiteli a sběrateli muškátů, kteří vás již nasměrují. V zahraničí je situace s muškáty zcela jiná, zde existuje mnohem více druhů a kultivarů, například takový muškát tulipánokvětý, jehož květ se zcela nerozvine a tím připomíná zmíněný tulipán. Kromě tvaru květu má i neobvyklou barvu, zvenku je květ bílý a uvnitř růžový nebo červený.
Jaké má mini muškát nároky na pěstování
Možná si říkáte že taková raritka, kterou mini muškát opravdu je, bude mít i speciální nároky na pěstování. Tou dobrou zprávou je, že pokud ho seženete, žádné speciální požadavky oproti klasickému muškátu nemá.Muškáty pochází z Jižní Afriky a jedná se vlastně o sukulentní rostliny, díky tomu také tak dobře zvládají plně osluněné polohy. Rostou a kvetou tam, kde se některým rostlinám moc nedaří. Chcete-li tedy pro muškáty, a nejen pro tento mini muškát, to nejlepší, dopřejte jim hlavně hodně slunce a minimum vody, a to až do období květu.
Dejte si pozor na dusík
Muškáty kromě slunce vyžadují propustný písčitý substrát, který můžete zakoupit ve většině zahradnictví. Co se týče živin, muškáty preferují hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku, pouze s malým obsahem dusíku, jinak budou rostliny přerostlé. Takto pěstované muškáty pak mají krásný, kompaktní vzrůst a kvetou bohatě celou sezónu.
Muškátům škodí déšť
Mohlo by se zdát, že většina rostlin bude za každou dešťovou kapku vděčná, to ale neplatí o muškátech. Tyto oblíbené rostliny totiž nemají především v době květu déšť příliš v oblibě, dochází k jejich uhnívání a tím dojde k celkovému znehodnocení rostliny. Pro muškáty tedy vyberte stanoviště se stříškou, velmi vhodný je okenní parapet. Častým problémem bývá také správné zazimování, především pro druhy s barevnými listy nebo s nižším obsahem chlorofylu. Světlé listy totiž jsou mnohem více citlivé na množství světla přes zimu, takže pokud takové druhy umístíte do tmavé místnosti, často zimu nepřežijí.
Mini muškáty jsou problematické na množení
Muškáty se běžně množí řízkováním, je to ten nejjednodušší způsob, jak získat více rostlin. U běžných druhů s odběrem řízků není problém, ale u jejich mini verze je to horší, protože celá rostlina měří pouhých 15 cm a rozpětí mezi jednotlivými patry je pouze 1-2 mm. Když už se vám podaří řízek odebrat, dalším problémem je jejich horší zakořeňování. Jelikož mají barevné listy, mají také málo chlorofylu a jsou tak náchylnější na choroby a škůdce. Toto všechno je také důvod, proč jsou mini muškáty dražší než klasické druhy. Patříte-li ale mezi sběratele a milovníky muškátů, neměl by vám tento malý krasavec ve sbírce chybět.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.