Někdy si v zahradním centru nebo přes internet objednáme nádherné jiřiny, které na fotografiích vypadají naprosto úžasně, ale po vysazení do zahrady přijde velké rozčarování. Květy vypadají úplně jinak než na fotografii, kvetou málo nebo vůbec, žloutnou jim listy nebo se celé rostliny nepěkně rozpadávají a vyvracejí. Jak si s pěstováním jiřin poradit, abychom z nich měli co největší radost? V článku najdete odpovědi na nejčastější otázky.
1. Proč jiřiny nekvetou
Pokud se na vašich jiřinách neobjevují poupata vůbec nebo jen málo, pak rostlinám pravděpodobně chybí světlo nebo voda. Na vině může být i přebytek hnojiva. Nehnojte jiřiny častěji než jednou za měsíc. Pokud mají jiřiny přebytek dusíku, pak jim narůstá velké množství zelené hmoty, ale málo kvetou. V tom případě prolijte záhon větším množstvím vody a dopřejte jiřině čas.
2. Proč jiřiny vykvétají odlišnými květy než na prodejních fotografiích
Pomineme možnost, že při balení hlíz může samozřejmě dojít k záměně odrůdy. Hlízy spadne z jedné přepravky do druhé a malá tragédie je na světě. Pak je první květ prostě překvapením, které bychom měli brát s humorem. Vlastně i nám se letos stalo, že žlutá jehlicová vykvetla jako krásná růžová pomponka.
U dvoubarevných květů dochází často k posunům k jednobarevnosti, a naopak jednobarevné občas vykvetou s barevným žíháním. Faktorů, které ovlivňují barvu jiřin je více, může to být stres z nadměrného tepla i chladu i obsah živin v půdě.
3. Kteří škůdci si na jiřinách rádi pochutnávají
Za horka a sucha jiřiny občas napadají nepříjemné svilušky, které napíchnou listy a ty pak hnědnou a zasychají. Poškozené listy urychleně odstraňte a zatím nezasažené listy na celé rostlině postříkejte prostředkem proti sviluškám, který zakoupíte v zahradnických potřebách, ale můžete využít i domácí postřik, vyrobený například z mazlavého mýdla nebo odvar z heřmánku či cibule.
Jiřiny milují i slimáci. Pochutnávají si na mladých listech, poupatech i rozvitých květech. Nejlépe se s nimi dá bojovat ranním ručním sběrem, ale někdo nedá dopustit na rozdrcené vaječné skořápky. Téměř stoprocentně pak zabírají kupované granule proti slimákům.
4. Proč listy jiřin žloutnou nebo mají hnědé okraje
Většinou se jedná o nedostatek nebo naopak přebytek vody. Jiřiny vyžadují pravidelnou, ale i přiměřenou zálivku. Jakmile mají vody málo, listy zasychají a hnědnou jim okraje. Po se většinou děje v období horkých dnů bez deště.
Přebytek vody se projevuje žloutnutím celých listů a později i zahníváním hlíz. Jiřiny vyžadují lehčí půdu. V půdě jílovité, těžké a podmáčené se jim nedaří.
Někdy se na listech, lodyhách i květech objevují hnědé skvrny. Pak se může jednat o plíseň šedou, která jiřiny zejména za vlhkého počasí často trápí.
5. Jak zamezit vyvracení jiřin
Vysoké kultivary jiřin vždy vyžadují pevnou oporu a vyvázání. Jen málokdy udrží těžké výhony ve vzpřímené poloze samy. K rozklesávání výhonů může dojít také za velkého vlhka.
Zdroj:https://www.americanmeadows.com/content/resources/dahlias/troubleshooting-dahlia-tubers; https://zahradaweb.cz/listove-skvrnitosti-jirinky/