Mezi často vysazovanými popínavými rostlinami se uplatňuje trubač nebo také křivouš kořenující (Campsis radicans). Tato popínavá dřevina se dokáže pnout až do výšky 10 metrů a pochází Jižní Ameriky. Nejčastěji se využívá pro ozelenění zdí, plotů, na pergoly nebo k zakrytí nevzhledných míst. Velmi ceněné jsou jeho květy, které mají trubkovitý tvar, bývají různých odstínů červené, žluté a oranžové barvy a lákají opylovače a motýly. Trubač kvete v létě, od července do srpna.
Jaké má trubač nároky na pěstování
Jak již bylo řečeno, trubač patří mezi ty méně náročné rostliny, nicméně pokud se chcete dočkat pořádné záplavy květů, musíte dodržet alespoň minimum péče. Vybíráte-li vhodné místo pro trubač, mělo by to být vždy na slunci. V polostínu či dokonce stínu také poroste, květů se ale nedočkáte buď vůbec nebo pokvete velmi řídce. Nejlepší místo pro růst by mělo být nejen slunné, ale také chráněné.
Trubač kvete dle způsobu množení
To, kdy trubač pokvete záleží také na tom, jakým způsobem byl namnožen. Rostliny, které se kupují v obchodě bývají často namnoženy ze semen. Generativní způsob množení bývá u produkčního zahradnictví velmi častý, protože bez větších znalostí získáme dostatek nových rostlin. Ale právě rostliny získané ze semen bývají jedním z problémů, proč rostlina nekvete tak brzy, jak bychom si přáli. Naopak, pokud si trubač namnožíte vegetativním způsobem z dřevitých řízků, budou takové rostliny kvést více a mnohem dříve.
U trubače nezapomeňte na řez
Ačkoliv se řez trubače často omezuje pouze na příležitostné zastřihávání, právě nesprávný řez bývá příčinou, proč nekvete. Řez se musí provádět každým rokem na jaře a zastřihneme při něm všechny loňské výhony na dvě až čtyři očka.
Jak může být trubač životu nebezpečný
Otravy způsobené pozřením trubače nebývají zase tak časté, nicméně je asi dobré mít toto nebezpečí na paměti, a to zejména ve chvíli, kdy se okolo něj pohybují nejen malé děti, ale i zvířata. Celá rostlina trubače je jedovatá pro savce, tedy i včetně nás, lidí. Jedovaté jsou jeho květy, které mohou i při manipulaci s nimi způsobovat citlivějším jedincům kožní alergie. Jsou-li květy opylovány, začínají uzrávat plody, což jsou dlouhé zelené lusky. I plody trubače jsou jedovaté.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.