Kvíz: Otestujte se, že poznáte všechny prudce jedovaté rostliny, které rostou ve vaší zahradě

Mnohé okrasné rostliny, které běžně používáme v našich zahradách, jsou fascinující a krásné, ale zároveň mohou být i životu nebezpečné. V tomto případě opravdu neznalost neomlouvá! Pokud máte v zahradě jedovaté rostliny, je důležité, abyste je chránili před dětmi a domácími mazlíčky. Měli byste také vědět, jak s nimi zacházet a jak se před nimi chránit. Pokud se rozhodnete pro pěstování jedovatých rostlin, je důležité si přečíst informace o jednotlivých druzích a zjistit, jaké části rostliny jsou pro člověka nebezpečné a jak s nimi správně zacházet.

Šípové jedy, nápoje lásky i nástroje k vraždě: seznamte se s historií jedovatých rostlin

www.nkz.cz

Nebezpečná krása trvalek

Jednou z nejznámějších jedovatých rostlin je nepochybně jedovatý náprstník (Digitalis). Otrava po požití náprstníku se projevuje nejprve podrážděním trávicího ústrojí, projevující se zvracením a průjmem. Později dochází k nápadnému zpomalení pulsu, nepravidelné srdeční činnosti a obtížnému dýchání. Tyto příznaky vyústí ve velmi rychlý a slabý puls, po němž může následovat ochrnutí a zástava srdce. Proto je důležité s náprstníkem zacházet opatrně a nikdy ho nejíst ani si s ním hrát.

Dalšími jedovatými rostlinami jsou například velmi oblíbená konvalinka vonná (Convallaria majalis), která obsahuje saponiny a může způsobit zvracení, nevolnost a křeče, nebo rod čemeřice (Helleborus), který obsahuje kardiotonické glykosidy, které mohou způsobit srdeční selhání. Po požití se dostavuje bolest v ústech, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, křeče a průjem. Později se mohou dostavit poruchy srdečního rytmu.

Pozor si dejte i na dřeviny

Mnoho jedovatých rostlin ale nalezneme také mezi dřevinami. Některé rostliny jsou jedovaté celé, u některých pouze jejich části (nejčastěji plody). Typickou dřevinou v českých zahradách je zerav západní (Thuja occidentalis), oblíbený je zejména při vytváření živých plotů. Bohužel, všechny jeho části jsou jedovaté. Obsahují alkaloid thujon, který dráždí kůži a při požití vyvolává zvracení, krvavé průjmy a poškození ledvin.

Jarní péče o ovocné stromy. Co dělat, abyste se dočkali velké úrody?

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada