Sadec: opomíjená krásná trvalka, která právě teď vynikne na vaší zahradě. Kvete dlouho, je nenáročná a láká včely a motýly

Sadec a babočka
Info ikona

Všechny druhy sadců jsou doslova magnetem pro motýly a včely

Sadec nachový (Eupatorium purpureum)je asi ten nejčastější druh této trvalky. Nejvýraznějšího efektu dosahují sadce právě teď, na podzim, kdy dosahují své konečné velikosti, což bývá i 2 metry. Jejich květenstvím je chocholík, jsou velmi výrazně zbarvená, nejčastěji světle růžové až tmavě fialové barvy. Květy sice slabě voní, ale i tak dokáží přilákat mnoho hmyzu, včetně motýlů.

Co potřebuje sadec: je nenáročný, jedno vám ale neodpustí

Sadce jsou opravdu nenáročné trvalky, které vám porostou jak na slunci, tak v polostínu, ale vždy musí mít dostatečně vlhkou půdu. Z toho důvodu můžete sadce vidět v botanických zahradách především v blízkosti nejrůznějších vodních toků. Má pevné stonky, které dobře odolávají nepříznivým podmínkám, jako je vítr a déšť. Tuto odolnost si však uchovávají pouze ve vlhčích půdách, při suchu uvadají a svěšují listy. Dopřejete-li mu vhodné stanoviště, vydrží vám zde mnoho let a to díky tomu, že se dobře intenzivně množí svými výběžky těsně pod povrchem půdy. 

Galerie: vytvořte si zahradu jako z pohádky. Vysaďte si okrasné keře a nalákejte včely a motýly. Tyto jsou ty nejkrásnější

www.nkz.cz

Kam nejlépe sadce vysadit: sluší mu to hlavně s travinami

Vzhledem k tomu, že dorůstá výšky až 2 metry, před jeho výsadbou musíte brát právě tuto skutečnost v potaz. Sadce jsou velmi atraktivní díky svému kontrastně zbarvenému květenství, přičemž nakvétají během srpna a okrasný efekt jim vydrží až do podzimu s tím, že odkvetlá květenství lze na rostlině ponechat přes zimu jako dekoraci.

Hodí se tedy hlavně jako solitéry, nejlépe pokud vysadíte několik rostlin k sobě. Chcete-li sadec zakomponovat do záhonu, hodí se spíše do zadních či středových partií. Je velmi krásným doplňkem ke skupině keřů či menších stromů.

Působivého efektu docílíme, pokud ho vysadíme do skupiny okrasných travin, např. ozdobnice (Miscanthus sp.) či s trvalkami typu třapatek (Rudbeckia sp), zápleváků (Helenium sp.) nebo plaménků (Phlox paniculata).

Hortenzie: jak získat nebesky modré květy: kyselost půdy musí správnou hodnotu pH

www.nkz.cz

Samovolné vysemeňování u sadce nehrozí: semena neklíčí

Pokud se bojíte toho, že sadce se vám po zahradě budou nekontrolovatelně šířit, třeba jako orlíček či vlčí bob, nemějte obavy. Semena sadce samovolně rozšířená v okolí neklíčí a proto není třeba odkvetlé stvoly odstraňovat již na podzim. Naopak, ponechte odkvetlé rostliny v záhonu přes zimu a na jaře je pak seřízněte těsně u země. Opět obrazí.

Objevili jste bílé moučnaté povlaky na révě? Jednejte rychle, padlí révy zničí úrodu vína

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada