Černooká Zuzana: Manžela vám odloudí maximálně na zahradu. Poradíme, jak pěstovat tuto popínavku

Černooká Zuzana, kráska s tmavými oči

Z jihovýchodní Afriky až na naše zahrady se dostala krásná popínavá rostlina, jejíž skutečný název je Thunbergie křídlatá (Thunbergia alata). Většina pěstitelů bude ale tuto okrasnou rostlinu znát pod názvem smatava či smatavka, nebo pod nejrozšířenějším označením Černooká Zuzana. 

Tato, na první pohled nenápadná popínavka vás překvapí zajímavě utvářenými drobnými květy s výraznými tmavými středy. Květy připomínají oči, které na okolí laškovně mrkají. Barva květů má poměrně širokou škálu - od smetanově bílé po tmavě fialovou. Černookou Zuzanu se doporučuje pěstovat venku na zahradě, terase nebo balkónu, protože její popínavé šlahouny mohou dosahovat délky až několika metrů.

Top 7 nejkrásnějších popínavých dřevin s nádhernými květy, kterých si všimne úplně každý

www.nkz.cz

Pěstování Černooké Zuzany

Protože se jedná o popínavku, bude nutné ji zajistit vhodnou oporu nebo ji pěstovat jako převislou okrasnou rostlinu. Velmi dobře se jí bude dařit na plném slunci jižních či jihovýchodních stanovišť, přičemž je nutné dbát na dostatečnou zálivku, aby substrát zůstával spíše mírně vlhký. Zároveň je ale potřeba připravit Černooké Zuzaně takové místo, které bude alespoň částečně chráněné před větrem. Pokud zajistíte rostlině výživnou a propustnou půdu, odmění se bohatou násadou květů.

Černooká Zuzana vykvétá během května a června, s jejími květy se můžete těšit až do podzimu. Kromě pravidelné zálivky podpořte její růst tekutým hnojivem pro balkonové rostliny. Na podzim, až opadají poslední květy, seřízněte rostlinu asi 30 cm nad zemí a přeneste ji do interiéru, který nebude disponovat vyšší teplotou než 10 °C. Omezte zálivku. Na jaře pak rostlinu přesaďte a vyneste opět na zahradu. 

Pozor na časté chyby při zazimování růží. Uškodí hlavně příliš radikální řez

www.nkz.cz

Tuto popínavku není nutné zaštipovat, ale důsledně odstraňujte uvadlé květy, podpoříte násadu květů nových. Černooká Zuzana se jednoduše množí výsevem semen nebo řízkováním. Nejoblíbenější je odrůda s oranžovými nebo žlutými květy s černým středem.

Škůdci

Nejčastěji se na této popínavé rostlině setkáme s mšicemi, ale také s některými roztoči. Pokud nechcete mšice likvidovat pomocí insekticidů, vyzkoušejte přípravky s přírodními oleji nebo čistě přírodní produkty jako třeba kopřivový výluh. Ten je před aplikací ale nutné zředit, aby nedošlo ke spálení listů. Velmi účinné a čistě ekologické je také použití dravé parazitické vosičky.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada