Surfinie, petunie, million bells, kdo se v tom má vyznat?
Nejznámější a zřejmě nejstarší bude petunie. Plné větší květy, křehké, příjemné, svěže zelené lístky s jemňoučkým plyšem na povrchu. Roste vzpřímeně nahoru a při bujném růstu lehce přepadá ven.
Její společnice surfinie, je vlastně stejná, ale má převislou formu. Krásně se tedy hodí i do samostatných závěsných květináčů, kde bude bohatě stačit jedna sazenice. Tvoří totiž bujné mohutné polštáře přepadající dolů, klidně i metrové délky.
Nejmladší sestra million bells, oblíbená zejména v posledních letech, má mnohem drobnější a menší kvítky. Oblíbená je především pro své strakaté, žíhané a velmi pestré barevné varianty.
Běžná péče: do čeho zasadit a jak surfinie hnojit
Surfinie, lidově surfinky, si můžeme předpěstovat ze semínek, což se vyplatí hlavně pokud máte velké množství oken, resp. truhlíků. S předpěstováním ale musíte začít velmi brzy, ideálně v lednu, v únoru. Běžně však lze nakoupit předpěstované sazenice všemožných barev, většinou již nakvétajících, kde si ověříte skutečnou barvu budoucích květů. Sázíme ideálně do zeminy pro balkonové květiny, muškáty, či přímo do zeminy pro surfinie a petunie. Na běžný květináč 60 cm šíře, nadmíru vystačí pouhé 3 rostliny! Při hustějším osázením by trpěly nedostatkem živin a vláhy, rostly by a kvetly chudě.
Stejně jako ostatní balkonové letničky, je umisťujeme ven až po zmrzlých mužích.
Surfinky se objednou i bez hnojení, ale požadujeme-li bohaté kvetení a dlouhé bujné převisy, bez hnojiva se neobejdeme. Zakoupit se dá opět hnojivo pro balkonové květiny, či přímo pro surfinie a petunie. Hnojíme buď s každou zálivkou velmi malým množstvím, ovšem jednodušší a stejně účinné je hnojení jednou až dvakrát týdně. Hnojivo se pak lépe dávkuje.
Nejdůležitější faktor ovlivňující perfektní růst surfinií: umístění
Co surfinky skutečně nesnáší, je déšť a vítr. Jejich křehoučké listy a jemně lepící květy se při poryvech větru mačkají a slepují k sobě, což je stojí spoustu sil, dát se zpět do kupy. Navíc po dešti velmi snadno trpí na plísně a padlí a na problém vám může zadělat i rosa. Mají ale rády sluníčko a dostatek světla.
Ideální umístění tedy je kryté, ideálně pod střechou na jižní či přiléhající straně, kde nebudou ohroženy silným větrem a deštěm. Úplně postačí parapet, který je alespoň částečně krytý přesahem střechy a nebude do nich bubnovat déšť.
Správným umístěním si zajistíme vysoké procento úspěchu. Pokud by se přeci jen objevil šedý povlak na listech, což se běžně stává právě na částečně krytých parapetech, rozhodně je vhodné řešit problém zavčas, než se plíseň rozšíří. V zahradnictví je možné zakoupit běžný postřik a zasáhneme-li včas, květinky se rychle zotaví.
Netradiční závěsný květináč na zdi. Provazy a macramé se hodí jak pro romantické ladění, tak boho styl.
Nezapomínejme na zálivku, pořiďte si samozavlažovací truhlík a zkuste jeden super fígl
Ač nesnáší přemokření, pro surfinie je zálivka podstatná. V chladnějších letních dnech nebudou surfinky vyžadovat vysoký přísun vody, a je-li zemina vlhká, nezaléváme. Většinou však vyvstává opačný problém, horko, vedra a sucho. Rozhodně se neobjedete bez samozavlažovacího truhlíku, jinak se stanete otroky s konvicí v ruce a budete si muset vybrat mezi zaměstnáním a zaléváním.
Truhlík, ač samozavlažovací, umístěný na přímém slunci je třeba ve skutečně horkých parných dnech zalévat i dvakrát denně. Jinak postačí jednou denně, jakmile je zemina suchá nebo truhlík prázdný, je nutné vodu doplnit. S ubývajícím teplem se i potřeba zálivky snižuje.
A co ještě surfinkám velmi pomůže? Není to sice nutné a není to zábavná práce pro každého, ale budete-li poctivě odstraňovat oschlé odkvetlé kvítky, než samy opadnou, vaše květiny vás odmění skutečnou záplavou květů. Jednak si rostlinky uleví, ale na oko pak působí mnohem čistěji a bohatěji.