Vysaďte si méně známé cibuloviny a sousedé puknou závistí: Vybírejte z nejkrásnějších druhů

Kdy se sází cibuloviny?

Máte-li v oblibě barevné druhy cibulovin, které vás na jaře přivítají, na jejich výsadbu musíte myslet již nyní, na podzim. Konkrétně říjen je pro výsadbu cibulovin optimální –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ je stále poměrně teplo i vlhko a v obchodech je možné vybírat z velkého množství druhů. Nemáte-li cibuloviny vlastní nebo od souseda, nejlépe bude, pokud se vypravíte na jejich nákup. Při osobním výběru je totiž větší jistota, že si vyberete zdravé a pevné cibule, a zvýšíte tak šanci na to, aby vám na jaře krásně vykvetly.

Vysazování cibulovin probíhá právě na podzim. Dodržte ale pravidla jejich správného sázení, jinak na jaře nevyrostou

www.nkz.cz

Jak zasadit cibuloviny?

U cibulovin máte dvě možnosti, buď je vysadíte do volné půdy v zahradě, do trávníku nebo do nádob, které umístíte na balkon či terasu. V případě, že je vysazujete do volné půdy v zahradě, vždy je vysaďte do speciálních květináčků určených přímo pro výsadbu cibulovin, protože jen díky tomu budou cibule plné škrobu chráněny před ostrými zoubky hlodavců, kteří na podzim hledají něco k snědku.

Cibuloviny vyniknou nejlépe ve skupině, takže vždy vysaďte pár cibulí k sobě. Skupina může být buď jednodruhová, nebo lze namíchat více druhů. Chcete-li mít mix druhů, namíchejte je dle doby květu tak, aby se v květu buď překrývali, nebo vykvetli postupně.

6 nejkrásnějších druhů okrasných česneků, které si na podzim vysaďte do záhonu. Příští sezónu vás potěší nádhernými květy

www.nkz.cz

Dejte šanci méně známým druhům

Letos zkuste vysadit také pár druhů, které nejsou zase tak časté, ale to vůbec neznamená, že je na nich něco v nepořádku. Naopak, i tyto druhy jsou krásné, často s velmi zajímavými květy a dobře vám doplní klasické druhy, jako jsou tulipány, narcisy, sněženky či modřence.

1. Ladoník

Ladoník (Camassia) je cibulovina, která se u nás pěstuje poměrně málo. Květní stvol je vysoký až 100 cm a je zakončen dlouhým, řídkým hroznem nejčastěji světle modrých květů, které připomínají hvězdičky. Ladoník kvete během dubna až května a jeho cibule vysazujeme do hloubky zhruba 10–⁠⁠⁠⁠⁠⁠20 cm, podle velikosti cibulí. Výhodou ladoníku je, že není nutné jej po odkvětu z půdy vyndávat, ale na jednom stanovišti může zůstat asi 3 roky. Velmi dobře vypadá v trvalkovém záhonu, nejlépe v kombinaci s nižšími trvalkami.

Na podzim vysaďte do truhlíků stálezelené rostliny: 3 trvalky s krásnými listy, kterým nevadí zima

www.nkz.cz

2. Kosateček

Mezi nejčastější cibulnaté kosatce patří zejména kosateček síťkovaný (Iris reticulata) a kosatec Danfordové (Iris danfordiae). Tyto kosatce lze zakoupit v barvě modrofialové, žluté a bílé, milují osluněné stanoviště a propustnou půdu. Velmi se hodí do skalek nebo štěrkových záhonů, kde bývají obletovány včelami a dalšími opylovači.

Jak rychlit cibuloviny v nakličovací váze

www.nkz.cz

3. Snědek

Snědek nící nebo snědek chocholičnatý (Ornithogalum) jsou plně mrazuvzdorné druhy, které kvetou během dubna a května na bezlistých stvolech. Květy snědku mají tvar do široka otevřené hvězdy a jsou v bílé barvě. Před květem se listy zatáhnou do půdy a na záhonu tak vynikají pouze výrazné květy. Cibule snědku vysaďte alespoň 10 cm hluboko, nejlépe do světlého stínu.

Vysaďte si tyto 3 naprosto úchvatné letní cibuloviny z dob našich babiček, které skoro nikdo nezná

www.nkz.cz

4. Ladoňka

Ladoňka (Scilla) kvete v březnu krásnými modrými květy, přičemž zvonkovité květy jsou uspořádány v hroznu ve skupince s 10 až 15 kvítky. Ladoňka se vysazuje ve skupinách, asi 8 cm hluboko, na slunce nebo do lehkého polostínu. Tato cibulovina miluje lehčí a propustné půdy a na jaře vyžaduje dostatek vláhy.

Kvíz: Znáte všechny okrasné cibuloviny nebo si vystačíte s narcisy a tulipány? Otestujte se!

www.nkz.cz

5. Puškinie

Puškinie (Puschkinia) je krásná drobná cibulovina s bílými, zvonkovitými či nálevkovitými květy v hroznu. Kvete v březnu až dubnu, nevyžaduje žádnou zvláštní péči a není nutno ji vyndávat z půdy. Cibulky puškinie se vysazují 6 cm hluboko a hodí se třeba do skalek, pod řidší stromy nebo do trávníku.

Krásné, ale méně vysazované cibuloviny vás ohromí..

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada