Oleandr vyrůstá do tvaru keře nebo nižšího stromu s úzkými, tmavě zelenými listy. Vykvétá nádhernými květy v různých odstínech růžové, červené či meruňkové barvy, ale kvete i bíle a žlutě. Nápadné jsou i plody oleandru, dlouhá souplodí dvou měchýřků, která když dozrají a prasknou, vyvalí se ven velké množství ochmýřených semen. Oleandr je rozšířený v celé středomořské oblasti, v jižní Asii až po jihozápadní Indii a jižní část Číny.
Jak pěstovat oleandr
Oleandr je stálezelený keř nebo strom, který se i v našich středoevropských podmínkách pěstuje velmi snadno. Oleandr můžete přes léto pěstovat na balkoně či terase a s příchodem podzimu rostlinu i s květináčem přestěhovat do chladnější a bezmrazé místnosti. Pokud však máte trochu pěstitelské odvahy, pak můžete oleandr klidně nechat přes zimu na zaskleném balkoně nebo ve studeném skleníku. I tuhle možnost má vyzkoušenou už bezpočet pěstitelů. V nejteplejších částech Moravy je dokonce možné, nechat oleandr přezimovat i venku, vysazený do záhonu s korunou omotanou bílou netkanou textilií.
Během léta si oleandr libuje ve vysokých teplotách a na přímém slunci, nejlépe v těžší až jílovité půdě, případně v substrátu pro středomořské rostliny. Vyžaduje však velkou porci vláhy a občasné přihnojení hnojivem pro středomořské rostliny. Pokud panuje deštivé léto, květy oleandrů často zahnívají, proto je těmto teplomilným rostlinám nejlépe v prostorném květináči na zastřešené lodžii nebo terase.
Nádherné oleandry si můžete snadno sami namnožit
1. Jak množit oleandr pomocí výsevu semen
Květy oleandrů neobsahují nektar, pouze pyl a hmyz o ně většinou moc zájmu nejeví. Oleandry si však dokážou vystačit a dochází u nich k samoopylení. Semena v souplodí dvou měchýřků jsou hustě pokryta béžovými chlupy, v jižněji položených zemích se proto oleandry pomocí semen a větru množí velmi snadno. I v našich podmínkách můžete semena oleandru vysévat do výsevního substrátu, vzešlé rostlinky pikýrovat do malých květináčků a poměrně lehce dál pěstovat. Většinou kvetou už malé rostliny, ve druhém roce po výsevu.
2. Jak množit oleandr pomocí řízků
Ze starší rostliny odstřihněte asi 15 cm dlouhé řízky. Využijte postranní výhony bez květů. Řízek nemusíte nijak ošetřovat, stačí jen odstranit spodní listy, vrcholové listy v polovině odstřihnout, aby se snížila potřeba vody a řízek zapíchnout do substrátu chudého na živiny.
Řízek oleandru v květináčku zakryjte průhlednou fólií, postavte na světlé místo na parapetu okna a udržujte stále vlhký. Po zakořenění novou rostlinu přesaďte do většího květináče se substrátem pro středomořské rostliny.
3. Jak množit oleandr dělením rostlin
Oleandr je poměrně odolná rostlina, proto pokud jej pěstujete v keřové formě, můžete větší keř pomocí ostrého nože nebo rýče jednoduše rozpůlit a každou část vysadit do samostatného květináče v novým substrátem.
Zdroj: https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/rostliny-a-z/balkonove-a-kbelikove-rostliny/oleandr; https://www.denik.cz/zahradkareni/lucie-hypska-oleandr.html;