Zazimujte levanduli a další středomořské bylinky v nádobách na balkoně správně: Jen tak přežijí zimu a na jaře opět obrostou

Stálezelené aromatické bylinky pocházející ze Středomoří, kam patří zejména levandule nebo rozmarýn, ne vždy zvládají naši zimu, která byť je poměrně mírná, dokáže tyto rostliny nevratně poškodit. Důležitá je dobrá drenáž, protože ani jedna tato teplomilná bylinka nemá ráda zimní vlhkost. Rozhodně již nyní zapomeňte na nějaké prořezávání či zakracování bylinek, vše nechte až na jaro, kdy nebudou hrozit mrazy.

Pěstitelé stále dělají základní chybu při svazování travin: Jak je správně zazimovat?

www.nkz.cz

Rozmarýn patří mezi teplomilné bylinky
Info ikona

Rozmarýn patří mezi teplomilné bylinky, které jako ochranu před mrazy uvítají přikrytí například kokosovou rohoží

K ochraně použijte kokosovou rohož nebo netkanou textilii

Máte-li teplomilné bylinky v nádobě, tou nejlepší variantou, jak je ochránit je použití kokosové rohože, hřejivá ochrana z kokosových vláken, která jsou propustná pro vzduch, rostlinu ochrání nejen před mrazem, ale zároveň brání nadbytečnému odpařování vody a vysychání během delších období chladu. U stálezelených rostlin totiž i v zimě dochází k velkým ztrátám vody odpařováním, a pokud není doplňována, rostlina nezmrzne, ale uschne. Stejným způsobem funguje i bílá netkaná textilie, kterou byste měli mít vždy po ruce, na zahradě se totiž hodí vždy.

Bazalka vám žádné zpoždění neodpustí

Jediná bylinka, která vám neodpustí pozdní zazimování je bazalka. Jakmile klesají teploty, nejprve hnědnou listy až postupně zčernají. Bazalka tak už nikdy neobrazí. Chcete-li ji zachránit, i z nevytápěného skleníku ji musíte přenést do teplé místnosti s teplotou kolem 15 až 20 °C a s dostatkem světla. Oblíbeným místem pro přezimování bazalky je okenní parapet, kde během zimy můžete odštipovat nově narostlé výhony.

Tyto rostliny jsou velmi choulostivé na zimu: ochraňte jejich nadzemní části, jinak o ně přijdete

www.nkz.cz

S přezimováním vavřínu spěchat nemusíte

Pěstujete-li vavřín neboli bobkový list v nádobě, s jeho přenesením do tepla spěchat nemusíte. Málokdo totiž ví, že vavřín zvládá mrazy až do -8 °C. Do zimoviště ho přeneste až ve chvíli, kdy budou mrazy klesat dále a dlouhodobě.

Aloisii musíte před zazimováním sestřihnout

Aloisie citronová nebo také verbena citronová vyžaduje před prvními mrazy zastřihnutí všech svých výhonů, které zakraťte na délku asi 20 cm.

Abyste zabránili tomu, že bylinky začnou v půlce zimy rašit a nové výhony by byly poškozené, umístěte rostliny v nádobách do chladného sklepa nebo do garáže, kde bude méně světla, nesmí zde ale mrznout.

Trvalky musíte ochránit před zimou: nejdůležitější je ochrana kořenů

www.nkz.cz

Bylinky přes zimu kontrolujte

Zazimované bylinky musíte během zimy pravidelně kontrolovat, a občas trochu zalít, substrát by neměl úplně vyschnout. Kontrolujte také to, zda nejsou napadeny nějakou houbovou chorobou, pokud na bylinkách objevíte třeba plíseň nebo padlí, můžete rostlinu ošetřit vhodnými fungicidy.

 

Postarejte se o balkonové rostliny: většina lidí neví, jak zazimovat muškáty a fuchsie. Toto je správný postup

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada