Tevécie je oleandru podobná nejen stavbou keře či dlouhými listy, ale i květy trubkovitého tvaru. Však také obě rostliny náleží do čeledi rostlin toješťovitých a jsou tedy vzdáleně příbuzné. A je toho ještě více, co mají obě rostliny společné. Obě jsou silně jedovaté. Celá tevécie a nejvíce její plody obsahují smrtelně jedovatý glykosid a stejně tak i oleandr. I on je smrtelně jedovatý, přičemž největší koncentrace jedu je v semenech a kořenech rostliny. Při přesazování a manipulaci s oběma rostlinami je dobré používat raději gumové rukavice. Pro značnou podobnost obou rostlin se tevécii často lidově říká žlutý oleandr. Jedná se však pouze o lidové označení. Ve skutečnosti jsou to sice podobné, ale i velmi rozdílné rostliny.
Tevécie peruánská (Thevetia peruviana)
Okrasný keř, původem z Jižní Ameriky, kde dokáže dorůstat do výšky až 9 m. V místě svého původu, ale i jinde v tropických oblastech se jedná o silně invazivní rostlinu, což samozřejmě v našich zeměpisných šířkách neplatí. U nás se tevécie pěstuje jako přenosná kbelíková rostlina, středoevropské zimy by pro ni byly smrtící. Jinak tevéciii můžete znát z dovolených na jihu Evropy, kde se pěstuje podobně často jako známější oleandr.
Tevécie roste jako stálezelený keř nebo nižší, bohatě větvený strom s úzce kopinatými a zašpičatělými listy. Vykvétá nejčastěji žlutými květy, ale semena rostlina v našich podmínkách netvoří.
Jak pěstovat tevécii peruánskou
Tevécie je poměrně suchomilná rostlina, která špatně snáší přemokření. Proto pokud se rozhodujete, jestli tevécii před dovolenou raději řádně prolít nebo nechat v suchu, rozhodněte se pro sucho, ze kterého se tevécie po vašem návratu a zalití rychle zotaví. Přihnojování vyžaduje tevécie pouze v letním období.
Letnění tevécie ukončete s prvními chladnějšími dny, jakmile se na teploměru objeví noční hodnota kolem 10 °C. Rostlinu můžete umístit do bytu, ani v zimě nesmí teplota klesnout pod 15 °C. Můžete ji pěstovat při běžných pokojových teplotách.
Jak množit tevécii peruánskou
Množení tevécie je opět stejně jednoduché, jako množení oleandrů. Polodřevité vrcholové řízky z postranních nekvetoucích větví můžete odebírat po celou letní sezónu. Pak u nich sestřihněte listy na polovinu, spodní listy odstraňte úplně a řízky zapíchněte do vlhkého substrátu pro středomořské rostliny, smíchaného s jednou třetinou písku. Při množení tevécie stále používejte latexové rukavice.
Zdroj: https://www.biolib.cz/cz/taxon/id210255/; https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/dreviny/tevecie-peruanska-rozmnozte-si-sbirku-prenosnych-rostlin/