Tohle u hortenzií rozhodně nedělejte, jinak se rozlučte s květy v příštím roce

Hortenzie patří mezi top 10 nejoblíbenějších rostlin, které na zahradě pěstujeme. Právě hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) patří k těm druhům, které obdivujeme pro jejich neskutečně nádherná a často obří květenství. Právě jejich květenství nás fascinuje nejen v době květu, ale také po odkvětu, kdy jej sušíme a často používáme do vázy jako dekoraci nebo k výrobě různých sušených aranžmá, kterými si naše příbytky zdobíme.

Tyto dva druhy hortenzií pěstujeme nejčastěji

Hortenzií existuje celá řada druhů a velké množství kultivarů, jsou mezi nimi i druhy popínavé, které pokud se jim na stanovišti daří, svoji funkci vykonávají opravdu pečlivě. Nicméně mezi ty dva nejčastější druhy, které na našich zahradách pěstujeme patří hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), která se často pěstuje na slunném stanovišti a hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), která je typickou představitelku vřesovištních rostlin pěstovaných v polostínu a milujících kyselé půdy. Oba druhy mají nejen odlišné nároky na potřebu světla, ale hlavně na dobu řezu. Pokud řez provedete jinak a v nevhodnou dobu, s květy se rozlučte, protože hortenzie vám rozhodně tuhle chybu nepromine.

Hortenzie kvetou na novém nebo starém dřevě: vše záleží na druhu

Abyste věděli, kdy je ten správný čas pro řez vaší hortenzie, základem je vědět, jaký druh na zahradě vlastně máte. Pokud totiž zjistíte že pěstujete hortenzii latnatou nebo hortenzii stromkovitou, ty kvetou vždy na novém a mladém dřevě. Tyto dva druhy můžete klidně na podzim seříznout, jim řezem na podzim neublížíte a kvést by v příštím roce normálně měly.  Ale pokud pěstujete hortenzii velkolistou, kterou má většina lidí, ta kvete na starém dřevě, takže pokud ji na podzim budete chtít, byť jen trochu říznout, že odstraníte odkvetlá květenství, připravíte se nevědomky o květy v příštím roce. K hortenziím kvetoucím na starém dřevě patří ještě druhy jako je hortenzie pilovitá, hortenzie Sargentova a hortenzie dubolistá. Také u těchto druhů platí, že odkvetlé květy ponecháme na rostlině přes zimu. Pokud jste si tedy chtěli usušit odkvetlá květenství z hortenzie velkolisté, zatlačte slzu a nechejte tato květenství na rostlině i přes zimu. Odříznout do vázy si jej můžete i na jaře.

Dva důvody, proč na podzim neřezat hortenzii

Souhlasíme s tím, že odkvetlá, kulovitá květenství hortenzie velkolisté, jsou často stejně lákavá, jako v době květu. Ale, příroda u tohoto druhu hortenzie nepřemýšlela o tom, že vy si odkvetlé květy odříznete do vázy, ale nad tím, jak danou rostlinu ochránit před zimou? A právě z toho důvodu je důležité, ponechat odkvetlé květenství na rostlině. Chrání totiž nové pupeny před zimou, které se tvoří přímo nad nimi, pokud je odstřihnete, obnažíte pupeny a ty mohou v zimě zmrznout. Na jaře pak nebude žádný životaschopný pupen, který by rašil. Tím druhým důvodem, který už není tak praktický je, že pokud ponecháte odkvetlá květenství na hortenzii přes zimu, získáte krásnou zimní dekoraci na zahradě, protože takové květenství pokryté jinovatkou nebo sněhem je velmi fotogenické. Pokud stále prahnete po tom, si do vázy ustřihnout odkvetlé květy hortenzií, usušit si je a vyzdobit jimi byt, pak je řežte u druhů, které kvetou na novém dřevě, například již zmiňovaná hortenzie latnatá, která rovněž vytváří poměrně velká květenství.

Jak a kdy se stříhá hortenzie: mezi druhy je velký rozdíl

Druhy, které kvetou na starém dřevě, což je především hortenzie velkolistá, řežeme vždy až na jaře, kdy nehrozí žádné velké mrazy. Odstraňujeme pouze namrzlé či suché výhony a až nyní odstřihneme odkvetlý květ a to tak, že řez vedeme těsně nad prvním zdravým pupenem, který většinou už v tuto dobu pučí. Naopak druhy kvetoucí na novém dřevě sice můžete říznout na podzim, ale i zde je lepší počkat na jaro. U hortenzie latnaté se na jaře odstraňují suché a namrzlé výhony, a to klidně až u země, jinak se řeže k prvnímu, zdravému pupenu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.