Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)
Pochází z východní Asie, tedy z Japonska a Číny, kde se pěstuje již řadu let a běžně se využívá v tradiční čínské medicíně. Jedná se o velmi účinnou léčivku na angínu a krční záněty, která navíc krásně kvete. Angínovník můžete pěstovat i na své zahradě, kde poskytnete-li mu vhodné podmínky, spolehlivě přezimuje. Může se sice stát, že při krutých zimách vymrzne, ale postačí, když ho před zimou ochráníte vrstvou slámy nebo listí, nebo ho budete pěstovat v květináči a před zimou ho přenesete do místnosti, kde nemrzne.
Angínovník je velmi krásná trvalka
Angínovník na záhoně nepřehlédnete hlavně v době květu. Jeho výška bývá až 1 metr a je tedy vhodný k řezu. Květy jsou žluté až oranžové a červeně skvrnité, což mu dodává mírně exotický vzhled a kvete od června do srpna.
Jak se pěstuje angínovník
Nejlépe se této trochu exoticky působící trvalce bude dařit na slunci, kde bude mít výživnou a vlhčí půdu, kterou každým rokem obohacujeme o organické hnojivo v podobě kompostu. Angínovník nesnáší příliš zamokřené půdy, kde mu mohou zahnívat kořeny, takže spíše snese déletrvající sucho, než přemokření. Lze ho také pěstovat jako pokojovou rostlinu a využívat tak jeho účinky při potížích i v případě, že bydlíte v bytě. Vyžaduje jen dostatek světla, takže nejlépe ho pěstujte na parapetě u okna a občasné přihnojování.
Na co se používá angínovník
V případě obtíží sbíráme oddenky a listy, které se žvýkají čerstvé a mají mírně palčivou chuť. Listy se také mohou naložit do lihu nebo nějaké pálenky a používat jako kloktadlo vždy, když nás trápí bolest v krku. Žvýkání listů angínovníku se doporučuje také zpěvákům a všem, které živí jejich hlas, protože má velmi blahodárné účinky na hlasivky.
Jak se množí angínovník
Objevili jste angínovník u souseda? Nemusíte ho kupovat, angínovník si můžete sami namnožit, a to nejlépe dělením trsů. Angínovník se dobře rozrůstá pomoc oddenků, takže i díky nim ho snadno rozmnožíte. Lze ho samozřejmě množit i z výsevu, ale než rostlina doroste své velikosti, je to velmi zdlouhavé a máme-li možnost množit vegetativně, není důvod čekat, než vyklíčí semena.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.