Vážně potřebujete tak velkou travnatou plochu? Mějte rozum a zmenšete ji. Ušetříte nejen své nervy, ale hlavně peníze

Trávník potřebuje hodně péče. Zvažte jeho zmenšení

Jestliže trávíte celé dny v práci a pak nemáte moc času nazbyt, určitě popřemýšlejte nad tím, jak velkou travnatou plochu skutečně využijete. Už dávno totiž neplatí, že u každého rodinného domu musí být rozsáhlá travnatá plocha, kde budou běhat děti nebo domácí mazlíčci. Krásná travnatá plocha je možná snem každého majitele zahrady – a aby také ne, když pohled na svěží zeleň má pozitivní účinky na naši psychiku – ale aby byl trávník ve výborné kondici, vyžaduje spoustu úsilí a peněz. Trávník musíte nejen pravidelně sekat, v sezóně minimálně jednou týdně, ale je třeba také jeho dostatečná závlaha, hnojení i pravidelná, minimálně každoroční vertikutace. Takže, jak z toho ven?

Jak se starat o trávník v zimě: vyvarujte se těchto 3 nešvarů, jinak budete hořce litovat

www.nkz.cz

Zmenšete svou travnatou plochu

Vážně potřebujete tak velkou travnatou plochu? Jste si jisti, že zvládnete péči o trávník, stihnete ho sekat, hnojit, vertikutovat? V současné době mnoho lidí prohlédlo, zamyslelo se a přišlo na to, že nepotřebují k životu stovky metrů čtverečních trávníku, že jim stačí třeba jen pár metrů před terasou nebo u bazénu. Musíte však vědět, co místo trávníku použít, aby to lahodilo oku. V tomto případě je na čase, seznámit se s půdopokryvnými trvalkami, které se už mnoho let používají jako náhrada trávníku.

Jak a kdy se vyplatí založit trávník pokládkou koberce: vyzkoušet můžete i sendvičový způsob

www.nkz.cz

Naučte se využívat náhrady trávníku

Náhrady trávníku v podobě vhodných rostlin se využívají také v případě, že chcete mít ozeleněnou plochu v místech, kde by trávník stejně nerostl. Takovým místem bývá prostor pod stromy, ve svahu či někde ve stínu. Jak jistě víte, mezi trvalkami se najde mnoho druhů, které lze použít jak na slunce, tak do plného stínu či pod stromy. Velkou výhodou půdopokryvných rostlin je nejen jejich nenáročnost na živiny a na péči, ale především to, že mezi sebe nepustí žádný plevel, čímž vám odpadne odplevelování.

Rovněž existuje pár vhodných druhů mezi keři, u těch je ale často nutné dát jasně najevo, kdo je na zahradě pánem, neboť se dokážou pořádně a nekontrolovatelně rozrůst. 

Chcete pro svůj trávník tu nejlepší jarní péči a zbavit se mechu? Tak na něj vysypte popel. Vyplatí se to

www.nkz.cz

Jaké rostliny nahrazují trávník?

Půdopokryvné rostliny mají tu úžasnou schopnost pokrýt velkou plochu a vytvořit ucelený koberec často i kvetoucích rostlin. U některých druhů není problém ani občasný sešlap, takže máte-li rozverné děti nebo domácí mazlíčky, je možné takové rostliny místo trávníku využít. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, ta spočívá v zálivce, pár týdnů po výsadbě, a redukci rostliny v případě, že se jí u vás bude líbit až moc.

Jak mít mít letos na zahradě krasný trávník: s vertikutací vyčkejte na vhodný čas, jinak ho poničíte

www.nkz.cz

Co vysadit pod stromy a do stínu?

Máte-li prostor pod stromy, mezi ty nejčastější vhodné druhy patří zejména tlustonitník (Pachysandra terminalis), zběhovec (Ajuga sp.), kakosty (Geranium sp.), škornice (Epimedium sp.), pomněnkovec (Brunnera sp.), rozchodníky (Sedum sp.), barvínek (Vinca) nebo z keřů skalník (Cotoneaster sp.) či poléhavé jalovce (Juniperus sp.). Do plného stínu lze vysadit tlustonitník, barvínek či zběhovec.

Je nejlepší čas pro založení trávníku: důležitá je nejen příprava pozemku, ale i první seč. Naučte se správně využívat trávníkovou náplast

www.nkz.cz

Prostor na plném slunci

Na slunce se pak hodí trvalky, jako jsou mateřídouška či tymián (Thymus sp.), kakosty (Geranium sp.), hluchavka (Lamium sp.), která má krásné, stříbrozelené olistění, hvozdíky (Dianthus sp.), nízké plaménky (Phlox subulata), čistec (Stachys sp.), úrazník (Sagina sp.), nebo žlutě kvetoucí mochnička (Waldsteinia sp.). V místech, kde slunce pálí nemilosrdně celý den, se bude líbit především sukulentním rostlinám, jako jsou rozchodníky (Sedum sp.), netřesky (Sempervivum sp.) nebo kosmatce (Delosperma sp.).

Na návštěvě u herečky Andrey Růžičkové: Zahrada má tajemné zákoutí a starý ořešák jako by promlouval

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada