Co je to rdesno?
Rdesno možná znáte ze svého dětství, kdy rostlo běžně všude tam, kde bylo vlhko, kolem rybníků, rašelinišť, atd. Tenkrát se mu také říkalo velmi výstižně, dle tvaru jeho květenství: „kartáček“. Vzpomínáte si? Rdesno nabízí pestrou paletu barev, od jemných růžových až po sytě červené odstíny, které vytvářejí nádherný barevný kontrast s jeho tmavě zelenými listy. Rdesno bývalo v minulosti málokdy vidět na našich zahradách, spíše jste ho mohli obdivovat v botanických zahradách, nicméně jakmile byly objeveny jeho kvality, pomalu ale jistě se stává stálicí mezi trvalkami.
Ne všechny druhy jsou ukázněné: pozor na tento invazivní druh
Díky svému dlouhotrvajícímu kvetení, bujnému růstu a dobré přizpůsobivosti se rdesno stále častěji objevuje v běžném zahradním sortimentu. Některé druhy rdesna ale bývají označována jako plevel, především Persicaria polystachya. Naštěstí ale většina zahradních druhů je vyšlechtěna s ohledem na neinvazivnost, takže se ho rozhodně nemusíte bát.
Kdy kvete hadí kořen?
Většině druhů rodu Persicaria nejlépe vyhovuje vlhčí živná půda, optimálně nevysychající v létě, a plné slunce, polostín i stín. Některé druhy jsou velmi adaptabilní, především druh Persicaria amplexicaulis, který snáší přísušky a krátkodobé zabahnění. To z něj dělá výborného adepta do dešťových záhonů nebo lokalit s těžkou jílovitou půdou, kde má většina rostlin problém s růstem. Druh Persicaria polymorpha oproti ostatním rdesnům toleruje sušší půdy.
Rdesno hadí kořen (Persicaria bistorta) může někdy po odkvětu v pozdním létě remontovat.
S kým si rdesno bude nejlépe rozumět?
Obecně jsou rdesna středně velké trvalky s poměrně hrubou texturou, takže se hodí spíše do větších a divočejších kompozic, a i díky svému bujnému růstu výborně tvoří plošné výsadby. Potřebujete-li zaplnit prostor pod keři, kde zároveň nechcete, aby rostl plevel, vysaďte rdesno.
Větší druhy se dobře kombinují s okrasnými travinami, případně stejně vysokými trvalkami.
Hadí kořen pochází z Číny, ale líbit se mu bude i na vaší zahradě
Persicaria amplexicaulis roste ve své domovině na vlhčích stanovištích a stejné podmínky ocení i na zahradě. Vytváří statné, polštářovité trsy svěže zelených listů, nad nimiž ční tenké, stonky nesoucí vzpřímená, svíčkovitá, růžová květenství. Může chvíli trvat, než se adaptuje na daném stanovišti, ale poté se vitálně (ne však invazivně) rozrůstá. Oddenky zejména mladých rostlin mohou být náchylné k namrznutí, proto je vhodné přikrýt je na zimu chvojím či listím. Mezi krásné kultivary patří ´Alba´ s bílými nebo ´Firetail´ se zářivě červenými květy.
Druh vhodný do zahrad v přírodním stylu, který milují opylovači
Persicaria bistorta je rdesno hadí kořen s výškou kolem 40 cm, jehož domov je v Evropě, kde roste na vlhkých loukách, podél potoků apod. V zahradě vyžaduje výživné, propustné, vlhčí zeminy, na slunce či do polostínu. Netradiční trvalka do smíšených výsadeb a zahrad v přírodním stylu. Kvete v červnu a po odstranění odkvetlých květů, vykvétá ještě jednou během srpna a září.
Je sice ze všech nejmenší, udělá ale obrovskou parádu
Druh Persicaria affinis je vysoký do 30 cm a často se používá jako půdopokryvná trvalka s růžovými květy, která se využívá všude tam, kde potřebujete vytvořit hustou a kompaktní plochu. Skvělé je například jeho využití na svahy, kde nic jiného pěstovat nelze, či nechcete. Dekorativní jsou i jeho listy, které má na podzim červeno-oranžové.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.