Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata nebo také Zygocactus) je nádherně a často velmi bohatě kvetoucí rostlina, která pochází z deštných pralesů střední Ameriky. I díky jeho původu jsou patrné jeho nároky na prostředí, vždy byste měli napodobit jeho přirozené prostředí, tj. deštný prales. Vánoční kaktus kvete nádhernými, trubkovitými květy s vyčnívající bliznou a zpět zahnutými korunními plátky, které mohou mít různé barvy. Kvést začíná většinou na přelomu podzimu a zimy, často právě v období Vánoc, ale stává se, že vám vykvete několikrát během celého roku. Proto se často plete s velikonočním kaktusem, protože si zkrátka vykvétá i během jara, stejně jako kaktus velikonoční. Vánoční kaktus je krásný i bez květů, a to díky svým zajímavým, bohatě větvícím, plochým a článkovaným stonkům se zubatými okraji.
Jak se správně starat o vánoční kaktus
Pro vánoční kaktus jsou důležité tři základní podmínky života: teplota, vlhkost a množství světla. Díky těmto faktorům se dočkáte bohatého květenství. Vánoční kaktus je rostlina krátkodenní, což je dáno tím, že v pralesích není více denního světla než 12 hodin. Pro založení květů vyžaduje chladnější teploty, kolem 15 °C, jakmile ale teplota překročí 22 °C, kaktus sice výborně poroste, ale květů se nedočkáte. Abyste mu i v teplém bytě zajistili potřebné podmínky, klidně ho postavte do meziokenního prostoru, ale tak, aby na něj nedopadalo přímé sluneční záření, to by mu způsobilo popálení listů. Mezi okny ho můžete ponechat až do nasazení poupat, ale jakmile začne venku mrznout, z tohoto prostoru vánoční kaktus vyndejte. Má-li nasazená poupata a dáte-li ho do tepla, hned začne nakvétat, takže chcete-li, aby vám kvetl na Štědrý den, můžete si vše dobře načasovat.
Proč vánočnímu kaktusu opadávají poupata
Opět si uvědomte, kde je jeho původ: v deštném pralese. Takže, máte-li kaktus v suchém a přetopeném bytě, často shodí poupata, nesnáší totiž suchý vzduch, preferuje spíše vlhko. Pravidelně ho můžete rosit. Velké chyby se dělají také při závlaze. V době růstu, tj. od března do července vyžaduje pravidelnou závlahu. Frekvence je stejná, jako u jiných pokojových rostlin a je to díky tomu, že tento druh kaktusu má listy článkované, není to ten klasický kaktus s trny. Takže substrát u vánočního kaktusu by měl být neustále vlhký, pamatujte na to. Zhruba v srpnu ale zálivku snižte, a to až do období, kdy začne nasazovat poupata. Jakmile se tak stane, opět se vraťte zpět k pravidelnému zalévání. Se závlahou to ale nepřehánějte, v případě přemokření budou kaktusu zahnívat kořeny a uhyne. Ve chvíli, kdy kaktus odkvete, zálivku můžete opět zmírnit.
Jakou další péči vánoční kaktus vyžaduje: přihnojování není třeba
Po odkvětu je důležité se o kaktus postarat, teplotu vyžaduje kolem 20 °C, během léta ho můžete vyletnit na zahradu či balkon, přičemž ho umístěte tak, aby nebyl na přímém slunci a dešti. Přihnojování není třeba, ale pokud mu nějaké živiny občas dopřejete, zlobit se nebude. Vánoční kaktus je třeba, jelikož neustále narůstá, jednou za dva až čtyři roky přesadit. Nejlépe je to provést koncem března, než začne vegetační období. Vánoční kaktus nesnáší vápník, který by se neměl vyskytovat ani v substrátu ani v hnojivu. Pro přesazení postačí běžný substrát pro pokojové rostliny, není třeba kupovat nějaký drahý, speciální pro kaktusy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.