Jahodka indická (Duchesnea indica) je půdopokryvná rostlina, která se využívá jako okrasná podsadba pod keře a stromy nebo jako lem záhonů či obruba chodníčků. Dříve se pěstovala také v závěsných nádobách, protože rostlina i její plody se hodně podobají jahodníku. Plody jahodky mají však spíše kulatý tvar, nepřevisají, ale rostou vzhůru a mohou způsobit „menší“ otravu. Jahodka má na rozdíl od jahodníku navíc větší kališní lístky a kvete žlutě.
Červené plody jahodky vypadají lákavě, chutnají ale mdle. Konzumace většího množství proto obvykle nehrozí.
Jahodka vytváří pod stromy pěkné koberce
Jahodka pochází z Asie a využívá se k podsadbě pod stromy a keře. Má ráda polostín až stín a vystačí s běžnou půdou. Je půdopokryvná – do okolí se šíří plazivými stonky, které v uzlinách zakořeňují a vytvářejí nové sazenice (podobně jako jahodník) – a pod dřevinami tvoří souvislé koberce trojčetných jahodníkových listů, žlutých květů a červených plodů.
Na pěstování není jahodka náročná. Dorůstá do 10 cm, rozkvétá v květnu až červnu a kulaté červené plody, resp. souplodí pokryté nažkami, na ní dozrávají průběžně během léta.
Plody jahodky jsou „téměř“ nejedovaté
Plody jahodky mají na rozdíl od jahod nevýraznou mdlou chuť a jsou pouze dekorativní. Nejsou sice vyloženě jedovaté, ale jejich konzumace se nedoporučuje – řadí se mezi téměř nejedovaté druhy a způsobují především trávicí potíže. Nebezpečnou dávkou je zhruba dvacet plodů. Vzhledem k malé šťavnatosti a neatraktivní chuti ale otravy obvykle nehrozí. Případné předávkování se léčí aktivním uhlím.