Odkud se k nám žlutý půlměsíc banánu dostal
Historie záměrného pěstování banánů se váže už několik tisíciletí před naším letopočtem. V roce 650 islámští dobyvatelé přinesli banán do Palestiny. Arabští kupci rozšířili banány po většině území Afriky. Díky šíření islámu pak ovoce pronikalo na nová místa včetně Evropy. Do českých zemí však exotika pronikala opravdu pomalu. O skutečnosti, že banány u nás nebyly příliš rozšířenou potravinou ani za první republiky, svědčí článek v časopise Hvězda československých paní a dívek z roku 1926, který se věnuje senzaci, jakou vzbudilo jejich zlevnění v důsledku snížení cla. Prodejci se tehdy snažili nedůvěru společnosti k exotickému ovoci překonat nabízením oloupaných vzorků. Chtěli tak nezkušené zákazníky nejen přesvědčit ke koupi, ale také ukázat, jak si s ovocem poradit.
V současnosti je banán jedním z nejoblíbenějších druhů exotického ovoce napříč kontinenty. Před dvaceti lety, v roce 2002, se celosvětově prodalo přes 12 miliónů tun banánů. Státy Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny exportovaly každý přes 1 milión tun banánů.
Každé stádium zralosti banánu má své výhody a vašemu organismu dodá jiné potřebné látky.
Proč pravidelně konzumovat banány a dát přednost zeleným nebo zralým žlutým
Zelené banány vás díky vysokému obsahu rezistentního škrobu, který působí jako vláknina, zasytí na dlouhou dobu. Oproti žlutým (zralejším) obsahují méně cukru, což můžete skvěle využít, pokud budete držet povánoční dietu.
Žluté banány, které obvykle kupujeme, jsou sladké, a právě v tomto stádiu obsahují nejvíce antioxidantů, které bojují s volnými radikály v těle člověka.
Přezrálé hnědé banány většina lidí vyhazuje, je to však chyba! Přestože v tomto stavu už neobsahují téměř žádnou vlákninu, i tak jsou stále plné zdraví prospěšných minerálů. Skvěle se hodí do mléčných koktejlů nebo banánových lívanců.
A co s banánovými slupkami? Rozhodně ne do odpadkového koše!
Slupka od banánu je v mnoha případech jedlá, a dokonce přináší nespočet prospěšných látek do našeho těla - obsahuje antibakteriální a protizánětlivé látky, které pomohou při cukrovce i vysokém krevním tlaku. Obsahuje také množství antioxidantů, snižuje cholesterol a předchází vzniku rakoviny tlustého střeva. V některých zemích se banán vůbec neloupe a i se slupkou se vaří či smaží.
Rozhodně ale nekonzumujte slupku od banánů ze supermarketu, která je chemicky ošetřena. Pokud Vás tato gastronomická zkušenost láká, sáhněte po biobanánech a doma je dobře omyjte teplou vodou.
Ze slupky od banánu vytvoříte hnojivo k nezaplacení.
Rádi byste zůstali u konzumace oloupaných banánů? Ze slupek si vyrobíte superhnojivo
Banánové slupky rozhodně nevyhazujte do koše. Vyrobte si kvalitní hnojivo bohaté na draslík, fosfor, hořčík, vápník a dusík, které posiluje kořeny a donutí rostlinu k bujnému růstu i kvetení.
Budete potřebovat pouze dvě přísady:
2 slupky od banánů
3l odstáté vody
Slupky od banánů pokrájejte (nastříhejte) na nudličky a ve zvolené nádobě zalijte 3 litry odstáté vody. Nechte louhovat 24 hodin při pokojové teplotě. Nakonec směs sceďte a použijte k zalití rostlin. Banánové hnojivo používejte k zálivce cca jednou měsíčně. Vaše orchideje Vás budou milovat a odvděčí se Vám bohatým kvetením.
Zdroj: stoplusjednicka.cz, kupi.cz, wikipedie