Během října až do zmrznutí půdy máme jedinečnou šanci vysadit své oblíbené cibuloviny. Nezáleží ani tak na tom, zda vysazujete cibule tulipánů, narcisů nebo modřence, ale na tom, jak výsadbu provedete. Každá chyba totiž bude znát. Cibuloviny můžete vysadit do nádob, což je nejlepší volbou, ale také na volné záhony na zahradě nebo třeba do trávníku. Volba závisí čistě na vašich možnostech. Jestliže to nestihnete teď, další šanci budete mít hodně brzy na jaře.
Zdravá cibule je základ
Jestliže se nyní chystáte nakoupit nějaké cibuloviny, pamatujte na to, že vždy je lepší si jednotlivé cibule vybrat sám. Na různých veletrzích totiž často cibule vybírají prodejci a pojďme si upřímně říct, že ne vždy nám do pytlíku dávají jen ty kvalitní.
Jak má ale vypadat zdravá cibule? Musí být na omak suchá, tvrdá, bez zjevných příznaků napadení plísní nebo škůdcem. V tuto dobu by již měly cibule klíčit, takže jakmile na ní uvidíte klíček, je zdravá a takovou můžete vysadit. Máte-li cibule uskladněné doma, vždy je pečlivě proberte a ty, které jsou třeba poškozené, špatně vyvinuté nebo dokonce z části napadené plísní, bez milosti vyhoďte.
Dodržujte hloubku výsadby
Asi tou nejčastější chybou, kterou pěstitelé dělají, je, že cibule vysadí moc mělce nebo že všechny cibule od různých cibulovin vysadí úplně stejně. Je takové nepsané pravidlo, jak odhadnout správnou hloubku výsadby cibule – platí, že hloubka výsadby by měla odpovídat zhruba trojnásobku průměru cibule, to znamená, že u cibule tulipánu o průměru 5 cm, musíte vyhloubit jamku asi 15 cm. A pokud si nejste jisti, vždy vysazujte spíše hlouběji než mělce. Jsou-li totiž cibule vysazeny mělce, v zimě trpí častým střídáním slunce a mrazu. Malé cibule sněženek, krokusů a modřenců by měly být překryty asi 10 cm vrstvou půdy.
Jak vysadit cibuloviny do trávníku
Nejprve si musíte vybrat vhodné místo pro výsadbu, to by mělo být méně frekventované a osluněné, sněženky, modřence i krokusy zvládnou i mírný polostín. Kousek trávníku o požadované velikosti obryjeme rýčem ze tří stran a odklopíme. Tento prostor musí být dostatečně velký, cibuloviny v trávníku totiž nejlépe vyniknou ve skupinách. Půdu pod travním drnem trochu prokypříme a na povrch půdy rozmístíme jednotlivé cibule. Krásné jsou třeba šafrány ve spojení s nižšími narcisy.
Jakmile máme cibule rozmístěné, travní drn překlopíme zpět a plochu opatrně sešlápneme. Vydatně zalijeme, čímž podpoříme tvorbu kořenů a také to, aby půda pod travním drnem dobře přilnula k cibulím.
Nezapomeňte na ochranu cibulí
Nejčastějším viníkem, kvůli kterému se žádných rozkvetlých tulipánů a narcisů na jaře nedočkáte, jsou především hlodavci, konkrétně hraboši. Ti totiž teď na podzim hledají něco k snědku a dělají si zásoby na zimu, takže taková cibule tulipánů nebo narcisu, která je plná výživného polysacharidu škrobu, jim přijde velmi vhod.
Ptáte se, jak lze cibule proti zoubkům hrabošů ochránit? Jsou dvě možnosti, buď vysadíte cibule do nádob, nebo cibule vysadíte do speciálních květináčků, jakýchsi košíčků, které je ochrání před ostrými zoubky hlodavců. Optimální je, pokud je košík uzavíratelný ze všech stran, i shora, jen tak se k nim hraboši nedostanou.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.