Sněženky jsou první poslové jara, nesmíte je ale v přírodě trhat. Jak si je vypěstovat a co (ne)dělat, aby vám na zahradě vykvetly

Květy sněženky fungují jako deštník

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) je cibulovina, která u nás roste v listnatých lesích a na vlhkých loukách a ti šťastnější z nás je pěstují přímo na své zahradě. Sněženka sice působí křehkým dojmem, ale zase takové křehotinka to není, vždyť často roste i kvete přímo pod sněhem, což vyplývá i z jejího názvu. Sněženky jsou vnímány jako poslové jara, protože často vykvétají velmi brzy v předjaří. Právě sněženky slouží jako první potrava pro nedočkavé opylovače, především pro čmeláky, kteří se na jaře probouzí jako první. Mimochodem, věděli jste, že se květy při dešti nebo chladném počasí zavírají jako deštník?

Sněženka není žádná křehulka a kvete i pod sněhem

Nikdy netrhejte sněženky ve volné přírodě

Možná vás někdy, při pohledu na krásně rozkvetlou plochu někde v lese, napadlo, že byste si pár sněženek natrhali nebo si dokonce vyryli pár cibulek. Tak to vás nesmí ani napadnout! Sněženka ve volné přírodě je chráněná a v žádném případě ji nesmíte nijak ničit či si dokonce vyrývat rostliny. Pokud by vás totiž někdo viděl a načapal vás přímo při činu, hrozí vám dokonce pokuta. Aby vás přešla chuť, mohu vás ujistit, že planě rostoucí sněženky by vám stejně na vaší zahradě nerostly, jsou totiž pevně spjaty s prostředím, kde rostou a takové podmínky na vaší zahradě nikdy nezajistíte.

Lišejníky a mechy na stromech: Jak se jich zbavit zcela zdarma a již se s nimi netrápit

www.nkz.cz

Kde koupit sněženky: cibulky kupte těsně před výsadbou

Chcete-li mít na své zahradě sněženky, nejlépe bude, pokud si jejich cibulky zakoupíte v zahradnictví. Ale pozor, cibulky sněženek jsou velmi malé, a tudíž i velmi rychle vysychají. Cibulky sněženek tedy kupujte vždy těsně před výsadbou, a to na podzim, během září a října.  Na jaře cibulky již nekupujte, protože s velkou pravděpodobností se obchodníci snaží zbavit podzimních zásob a takové cibule už bývají značně proschlé. Jiná situace nastává u specializovaných prodejců cibulovin, kteří vědí, jak cibulky správně uchovat, aby se nezkrátila jejich životnost.

Černé skvrny na listech čemeřice: jednejte rychle, je to vážná choroba

www.nkz.cz

Jak pěstovat sněženky: nehnojte je, jinak se připravíte o květy

Ačkoliv máme stále tendenci rostlinám přilepšovat v podobě hnojiv či kompostu, v případě sněženky si to ale odpusťte. Berte v úvahu to, že v lese či někde na louce je také nikdo nehnojí a jak krásně kvetou. Jakmile jim totiž dodáte živiny, sněženky se vám neodmění bohatstvím květů, jak si mylně myslíte, ale vytvoří ještě více listů, takže jediné, co budete mít, je trs zelených listů, bez jediného květu. A pokud budete chtít sněženku přesadit, dělejte to vždy po odkvětu, což je někdy během dubna.

 

 

 

Jak se zbavit zakéřného škůdce zavíječe: ještě dnes zkontrolujte vaše buxusy, jinak na jaře napáchá velké škody

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada