Zazimování hortenzií: které hortenzie je třeba ochránit, aby se pyšnily záplavou květů i v příštím roce?

Proč hortenzie velkolistá nekvete? Nejčastěji kvůli špatnému řezu

www.nkz.cz

Hortenzie latnatá

Hortenzie jsou nyní v módě a právem patří mezi nejžádanější a nejoblíbenější květiny našich zahrad. Možná je to vzpomínkami na naše babičky, jejichž zahrady běžně zdobily obří květenství modrých hortenzií, možná je to stále novějšími a zajímavějšími kultivary, šlechtěnými pro co nejsnazší péči o ně.

Hortenzie latnatá je oproti klasické známé modrokvěté hortenzii velkolisté skutečně nenáročná, vhodná i pro začínající zahradníky. Se špatným střihem se snadno vyrovná, jelikož kvete na letošních nových výhonech. Pokud některé větve omrznou, nejspíš pokvete o něco méně nebo později, ale snadno znovu obráží, a nemusíme příliš zoufat.

Přesto bude vděčná za přihrnutí mulčem. Stačí přihrnou více mulčovací kůry, listí zatíženým větvičkami či chvojí, ale není třeba to se zamulčováním přehánět. Je-li rostlina příliš rozvolněná nebo nemá dostatečně pevné větve, pomůžeme jí stažením provázkem, aby se nepolámala pod tíhou sněhu. Jestliže jsme hortenzie latnaté koncem léta ostříhali, není svazování třeba. Nyní již hortenzie nestříháme, suché květy navíc zdobí záhony v zimě.

Květ hortenzie
Info ikona

Květy hortenzií vypadají nádherně i v zimě, obzvlášť ozdobené ledovými krystalky či rosou.

Hortenzie velkolistá

Velkolistá hortenzie je náročnější dáma s nejedním rozmarem. V žádném případě nestříháme výhony, které v daném roce kvetly, spíše pouze odstraňujeme suché či omrzlé větve a jednou za několik let rostlinu zmladíme. Květy se odstraňují po odkvětu, později již ne, ponecháme je přes zimu.

Stejně jako u latnaté hortenzie je můžeme svázat proti polámání sněhem. Ideálně již při nákupu hortenzie zjišťujeme, jak je mrazuvzdorná, některé zvládnou skutečně silné mrazy, jiné jsou choulostivější. Ty odolnější takřka nepotřebují žádnou zvláštní ochranu, případně více zamulčujeme.

Ty náročnější ochráníme kupříkladu jutovým pytlem, který můžeme vyplnit listím či slámou. Obalový materiál musí být prodyšný, aby nedošlo k zapaření. Kolem hortenzie lze postavit jednoduchou konstrukci z prken nebo několik kůlů zapíchnutých do země potažených pletivem, které obalíme netkanou textilií. Ta může být opět vyplněná listím či slámou.

Čím choulostivější rostlina, vyšší nadmořská výška, náročnější podmínky např. mimo další rostliny či bez ochrany vedle zdi apod., tím důkladnější je třeba ochrana.

Ochrana hortenzie
Info ikona

Kolem hortenzie můžeme zapíchnout kolíky s pletivem. Konstrukci pak vysteleme listím a obalíme netkanou textilií, jutou či rákosem. Řešení vhodné pro náročné odrůdy.

Kdy s ochranou u hortenzií začít?

Hortenziím ani tak nevadí mráz přicházející na podzim, více jim uškodí mráz na jaře. S přicházejících jařem a zvyšujícími se teplotami totiž začínají rašit nové pupeny, které bohužel snadno omrznou s vracejícími se mrazy.

Se zimní ochranou tedy není příliš nutné spěchat, spíše bychom si měli dát pozor, abychom ochranný kryt na jaře neodstranili příliš brzy. Je-li teplo, můžeme jej odstranit a zakrývat rostliny pro jistotu již pouze na noc, alespoň pytlem nebo textilií.

Ideální doba pro množení hortenzií: jednoduchý trik bez práce a zalévání

www.nkz.cz

Hortenzie v nádobách

Hortenzie latnaté jsou méně náročné, postačí je umístit někam do zákrytu budovy, ke zdi nebo na terasu, kde nefouká. Čím menší nádoba, tím silnější je třeba ochrana. Květináč můžeme obalit bublinkovou folií nebo polystyrenem, případně jej vložíme do větší, stejně vystlané nádoby nebo bedny. Na zeminu můžeme navršit vrstvu chvojí.

Hortenzie velkolisté v nádobách je lepší umístit do interiéru. Ideální je světlá místnost s teplotou maximálně 10 °C, kde nemrzne. Zemina nesmí proschnout, udržujeme ji spíše mírně vlhkou.

Využijte skleník

Další jednoduchou možností je zakopat rostlinu s květináčem do země a na jaře opět vytáhnout. Můžeme navrch přidat mulč či listí. Dobře zde poslouží i skleník, kam ji můžeme zakopat, ovšem nesmíme zapomenout na zálivku.

Hortenzie v květináči v zimě
Info ikona

Květináče obalíme bublinkovou folií nebo polystyrenem, vrchní část rostlin přikryjeme textilií nebo zakryjeme pytlem, můžeme vyplnit listím.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada