Při zazimování růží nedělejte zbytečné chyby, jinak zimu nepřežijí. Přezimování ovlivňuje i vhodná opora

Proč a jak zazimovat růže?

Při procházkách přírodou jste si určitě všimli, že se zde nachází divoké šípkové růže, o které se nikdo nestará a ani je nikdo nezazimuje. Přesto ale tyto růže dobře prospívají, pravidelně kvetou a nejeví sebemenší náznaky nespokojenosti. Možná vás tak napadne, z jakého důvodu je potřeba zazimovat růže, které máte doma na zahradě... Odpověď je snadná, může za to člověk a jeho nároky.

My lidé stále toužíme mít něco navíc, něco dříve či nejlépe hned, a to samé platí u růží. Chceme, aby brzy a bohatě kvetly, nejlépe po celý rok, aby byly odolné vůči chorobám a škůdcům, aby měly takovou a makovou barvu květů, ale zapomínáme na to, že šlechtěním zasahujeme do genetické výbavy dané rostliny, takže planě rostoucí šípková růže je mnohem odolnější než růže vyšlechtěné. A z toho důvodu je musíme před mrazem chránit.

Zabraňte, aby zvěř okusovala vaše ovocné stromy. Natřete je včas správným přípravkem

www.nkz.cz

Připravte růže na zimu co nejlépe

1. Jaká je odolnost rostliny?

Ještě před tím, než si růži v zahradnictví zakoupíte, se pečlivě seznamte s tím, jak je daná odrůda odolná proti mrazu. Tuto informaci pak porovnejte s podmínkami, které máte na zahradě. Jiné to bude, bydlíte-li někde v teplejších oblastech jižní Moravy, nebo když máte zahradu výše v horách.

3 druhy asijské zeleniny, které vás naprosto ohromí a povýší vaše vaření na vyšší úroveň

www.nkz.cz

2. Pozor na nákup sazenic

Pátrejte také po původu zakupovaných sazenic růží, nikdy nekupujte ty, které byly vypěstované v mírných podmínkách jižní Evropy nebo byly právě přenesené ze skleníku. Takové druhy budou méně odolné a náchylné k výkyvům počasí.

3. Rozhoduje i doba výsadby

Růže se vysazují zásadně na podzim, tzn. během října a listopadu. Jarní výsadbu nebo přesazování provádějte výjimečně, protože slabé růže velmi špatně přezimují. Růže tedy potřebují dostatek času, aby řádně zakořenily a adaptovaly se na nové stanovištní podmínky.

3 nejkrásnější druhy japonských javorů: Nečekejte na jaro a vysaďte je během podzimu

www.nkz.cz

4. Vyberte vhodné stanoviště

Růže nikdy nevysazujte do stínu, kde budou trpět houbovými chorobami a ani je nevysazujte na větrná stanoviště. Milují slunce, propustné a vyživené půdy. Jejich výsadbu také nepřehušťujte, záhonové růže vysaďte minimálně 50 cm od sebe.

5. Hloubka výsadby

Často bývá problém v hloubce výsadby, sazenice proto vysazujte asi o 5 cm hlouběji, než rostly ve školce. Platí to pro všechny růže, ať kontejnerované či prostokořenné. Při dalším pěstování se pak snažte, abyste vždy chránili pupeny, které rostou u země.

Tyto 3 rostliny snáší sešlap: Vysaďte je mezi dlaždice nebo šlapáky a od pletí máte konečně pokoj

www.nkz.cz

6. Závlaha je důležitá

Je jasné, že jakmile růže vysadíte, musíte je dostatečně zalít. Někdy, je-li půda velmi vyschlá, je dobré ještě před výsadbou nalít do výsadbové jámy dostatek vody a místo prolít. Na pravidelnou závlahu ale často zapomínáme pár dnů po výsadbě, takže v ní pokračujte až do zámrazu.

7. Mladé rostliny chraňte

Pokud jste růže vysadili teď na podzim, ale i starší jedince, před promrznutím je chraňte tak, že je zasypete kompostem. Celé zakrytí je výhodnější nežli pouhé zakrytí kořenů, protože se často kořeny z boku odkrývají. Tuto ochranu provádíme většinou začátkem prosince, než přijdou ty pravé mrazy.

Keře s červenými plody rozzáří vaši zahradu: těchto 6 druhů je sázkou na jistotu a dají se zasadit během podzimu

www.nkz.cz

8. S řezem to nepřehánějte

Pamatujte, že před zimou není radno nic radikálně prořezávat, a to platí i u růží. Nikdy totiž nevíte, jaká zima přijde, a kvůli tomu, že budete aktivní se zahradními nůžkami, růži řezem oslabíte a ta bude více ohrožena vymrznutím.

9. Na jaře je neutopte

Jakmile již na jaře nehrozí žádné velké mrazy, růže odhrňte a přebytečnou půdu či kompost odneste. Kořenový krček musí být vždy nad zemí, jinak byste růži mohli v půdě doslova „utopit“.

Jak uspořádat zahradu pro chov domácích zvířat: na zahradu můžete pustit i kachny nebo ovce. Na kozy si ale dejte velký pozor, ať nelitujete

www.nkz.cz

10. Na jaře je důležitý řez

Všechny nově vysazené růže v předjaří radikálně prořežte a sestřihněte na výšku 10 až 15 cm. Díky tomuto řezu se keře bohatě rozvětví.

11. Růže vyžadují zmlazení

V dalších letech musíte růže řezat dle skupiny, do které patří. Velkokvěté záhonové se řežou téměř k zemi, jiné záhonové na polovinu původní výšky. Pnoucí růže a sadové vyžadují občasné zmlazení a to tak, že budete postupně vyřezávat nejstarší výhony těsně u země.

Kvíz: Vyzkoušejte, kolik toho víte o tradici na svatého Martina, jehož svátek se blíží

www.nkz.cz

12. Nezapomínejte na oporu

Pnoucí a stromkové růže vyžadují oporu, která musí být funkční i přes zimu, jinak se růže nalomí a nepřezimují, protože budou kvůli zranění oslabené, a tak také více náchylné.

Břečťan obecný: Zjistěte, jak ho vypěstovat, jak rychle roste a kdy ho vysadit

www.nkz.cz

13. S hnojením přestaňte včas

Nepřehánějte to ani s přihnojováním, kompost či jiné organické hnojivo nevadí, a naopak je růže přivítají, ale s průmyslovými hnojivy, kde je dusík přestaňte již v červenci, jinak budou růže špatně přezimovat. Na podzim je však můžete přihnojit draslíkem, který zpevní pletiva, a tím zvýší odolnost růže k nízkým teplotám.

14. Nezapomeňte na růže v nádobách

Růže pěstované v nádobách před zimou zapusťte do země, miniaturní růže ještě navíc přikryjte chvojím.

Kvíz: Pamatujete si ještě základy biologie? Svoje hlavičky můžete potrápit v našem kvízu

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada