Proč a jak zazimovat růže?
Při procházkách přírodou jste si určitě všimli, že se zde nachází divoké šípkové růže, o které se nikdo nestará a ani je nikdo nezazimuje. Přesto ale tyto růže dobře prospívají, pravidelně kvetou a nejeví sebemenší náznaky nespokojenosti. Možná vás tak napadne, z jakého důvodu je potřeba zazimovat růže, které máte doma na zahradě... Odpověď je snadná, může za to člověk a jeho nároky.
My lidé stále toužíme mít něco navíc, něco dříve či nejlépe hned, a to samé platí u růží. Chceme, aby brzy a bohatě kvetly, nejlépe po celý rok, aby byly odolné vůči chorobám a škůdcům, aby měly takovou a makovou barvu květů, ale zapomínáme na to, že šlechtěním zasahujeme do genetické výbavy dané rostliny, takže planě rostoucí šípková růže je mnohem odolnější než růže vyšlechtěné. A z toho důvodu je musíme před mrazem chránit.
Připravte růže na zimu co nejlépe
1. Jaká je odolnost rostliny?
Ještě před tím, než si růži v zahradnictví zakoupíte, se pečlivě seznamte s tím, jak je daná odrůda odolná proti mrazu. Tuto informaci pak porovnejte s podmínkami, které máte na zahradě. Jiné to bude, bydlíte-li někde v teplejších oblastech jižní Moravy, nebo když máte zahradu výše v horách.
2. Pozor na nákup sazenic
Pátrejte také po původu zakupovaných sazenic růží, nikdy nekupujte ty, které byly vypěstované v mírných podmínkách jižní Evropy nebo byly právě přenesené ze skleníku. Takové druhy budou méně odolné a náchylné k výkyvům počasí.
3. Rozhoduje i doba výsadby
Růže se vysazují zásadně na podzim, tzn. během října a listopadu. Jarní výsadbu nebo přesazování provádějte výjimečně, protože slabé růže velmi špatně přezimují. Růže tedy potřebují dostatek času, aby řádně zakořenily a adaptovaly se na nové stanovištní podmínky.
4. Vyberte vhodné stanoviště
Růže nikdy nevysazujte do stínu, kde budou trpět houbovými chorobami a ani je nevysazujte na větrná stanoviště. Milují slunce, propustné a vyživené půdy. Jejich výsadbu také nepřehušťujte, záhonové růže vysaďte minimálně 50 cm od sebe.
5. Hloubka výsadby
Často bývá problém v hloubce výsadby, sazenice proto vysazujte asi o 5 cm hlouběji, než rostly ve školce. Platí to pro všechny růže, ať kontejnerované či prostokořenné. Při dalším pěstování se pak snažte, abyste vždy chránili pupeny, které rostou u země.
6. Závlaha je důležitá
Je jasné, že jakmile růže vysadíte, musíte je dostatečně zalít. Někdy, je-li půda velmi vyschlá, je dobré ještě před výsadbou nalít do výsadbové jámy dostatek vody a místo prolít. Na pravidelnou závlahu ale často zapomínáme pár dnů po výsadbě, takže v ní pokračujte až do zámrazu.
7. Mladé rostliny chraňte
Pokud jste růže vysadili teď na podzim, ale i starší jedince, před promrznutím je chraňte tak, že je zasypete kompostem. Celé zakrytí je výhodnější nežli pouhé zakrytí kořenů, protože se často kořeny z boku odkrývají. Tuto ochranu provádíme většinou začátkem prosince, než přijdou ty pravé mrazy.
8. S řezem to nepřehánějte
Pamatujte, že před zimou není radno nic radikálně prořezávat, a to platí i u růží. Nikdy totiž nevíte, jaká zima přijde, a kvůli tomu, že budete aktivní se zahradními nůžkami, růži řezem oslabíte a ta bude více ohrožena vymrznutím.
9. Na jaře je neutopte
Jakmile již na jaře nehrozí žádné velké mrazy, růže odhrňte a přebytečnou půdu či kompost odneste. Kořenový krček musí být vždy nad zemí, jinak byste růži mohli v půdě doslova „utopit“.
10. Na jaře je důležitý řez
Všechny nově vysazené růže v předjaří radikálně prořežte a sestřihněte na výšku 10 až 15 cm. Díky tomuto řezu se keře bohatě rozvětví.
11. Růže vyžadují zmlazení
V dalších letech musíte růže řezat dle skupiny, do které patří. Velkokvěté záhonové se řežou téměř k zemi, jiné záhonové na polovinu původní výšky. Pnoucí růže a sadové vyžadují občasné zmlazení a to tak, že budete postupně vyřezávat nejstarší výhony těsně u země.
12. Nezapomínejte na oporu
Pnoucí a stromkové růže vyžadují oporu, která musí být funkční i přes zimu, jinak se růže nalomí a nepřezimují, protože budou kvůli zranění oslabené, a tak také více náchylné.
13. S hnojením přestaňte včas
Nepřehánějte to ani s přihnojováním, kompost či jiné organické hnojivo nevadí, a naopak je růže přivítají, ale s průmyslovými hnojivy, kde je dusík přestaňte již v červenci, jinak budou růže špatně přezimovat. Na podzim je však můžete přihnojit draslíkem, který zpevní pletiva, a tím zvýší odolnost růže k nízkým teplotám.
14. Nezapomeňte na růže v nádobách
Růže pěstované v nádobách před zimou zapusťte do země, miniaturní růže ještě navíc přikryjte chvojím.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.