Okurky (Cucumis sativus) patří do čeledi tykvovitých, podobně jako melouny, cukety, dýně. Jejich původní domovinou byla Indie. Jsou to tedy teplomilné a světlomilné rostliny. Pokud málo plodí, může to mít několik příčin. Když je odstraníte, okurkám se začne dařit a nakonec budete s úrodou spokojeni.
Jak se okurky opylují
Okurky mají květenství většinou jednodomé – mají samčí a samičí květy. K plození potřebují přenos pylu ze samčího květu na samičí. To platí především pro venkovní odrůdy nakladaček, salátovek a polních okurek. K opylení tedy potřebují hmyz. Výjimku tvoří partenokarpické odrůdy okurek, které plodí i bez opylení a většinou se pěstují ve sklenících. Rozličné odrůdy mohou mít různé nároky i na opylení.
4 způsoby, jak podpořit kvetení okurek
- Teplota a světlo: vliv na vývoj květů má teplota a světlo. Ideální teplota pro růst okurek je mezi 18 – 25 °C. Rostliny jsou světlomilné a násadu květů podpoříte správně zvoleným stanovištěm a prosvětlováním porostu. Redukujte tedy přebytečné listy.
- Výživa: je další důležitá podmínka. Okurky jsou nejen žíznivé, ale i „hladové“. Vytváří velké porosty, a hlavně rychle rostou.V období rychlého růstu potřebují především dusík na tvorbu zeleně. Ve fázi, kdy okurky mají dobu kvetení a plození, dusík úplně vynechte. Použijte hnojiva s obsahem fosforu a draslíku na květ a vyzrávání plodů nejlépe v tekuté formě.
- Voda: je pro plodící okurky zásadní. Jednou z příčin opadu a omezené tvorby květů bývá její nedostatek. Rostlina se cítí ohrožena a květy vůbec nenasadí nebo je shodí, aby šetřila energii pro svoje základní životní funkce. Nezapomínejte, že velký porost listů má také velkou odpařovací plochu. Okurky k tvorbě květů a plodů potřebují hodně vody, bez té to prostě nepůjde.
- Opylení: většinou provádí hmyz. Snažte se mít zahradu přátelskou pro opylovače. Zvažte, zda musíte mít každý týden vzorně posekaný trávník. Když v něm necháte rozkvést luční květy, nalákáte na svoji zahradu užitečný hmyz a získáte tak velké pomocníky. Při nedostatku opylovačů se pusťte do opylení sami. Jemným štětečkem pošimrejte vnitřky květů, abyste přenesli pyl. Velice brzy uvidíte výsledek. Plody se začnou zvětšovat a sílit.
Doporučení:
- Nenechávejte okurky na porostu přerůst. Častým sběrem podpoříte nové plody i květenství.
- Okurky neokopávejte a hrubě nekypřete, mají velice mělké kořeny, které se neopatrným kypřením naruší a rostlina pak musí vydat energii na jejich „opravu“ místo toho, aby se soustředila na kvetení a plození.
- Pozor také při zalévání, abyste kořeny nevyplavovali prudkým proudem vody.
Zdroje: https://www.telereceptar.cz/opylovani-zelenin-s2486CZ, autorský text