Půdopokryvné rostliny jsou multifunkční
V každé zahradě se najde místo, kde nelze pěstovat trávník ani rostliny, je ve stínu nebo třeba ve svahu, pod stromy atd. Na takováto místa se vysazují půdopokryvné rostliny, které se dokážou natolik rozrůst a vytvořit hustý porost, že půdu chrání proti zarůstání plevelem, a navíc šetří půdní vláhu. V místech, kde nelze trávník pěstovat, tak tyto druhy rostlin dokážou vytvořit souvislý, zelený porost. Naučte se je také pěstovat a sami pochopíte, proč na ně ti, kteří je již dávno pěstují, nedají dopustit. Svého favorita si můžete vybrat mezi námi vybranými druhy.
Jak docílit souvislé plochy
Chcete-li, aby půdopokryvné rostliny vytvořily souvislý zelený porost a nahradily například trávník ve stínu, nebojte se vysadit více kusů těchto rostlin na metr čtvereční k sobě.
10 nejkrásnějších půdopokryvných rostlin
1. Skalník
Skalníky(Cotoneaster sp.) jsou nízké až středně vysoké keříky, které mají na podzim nápadně červené bobulky a červené olistění. Skalníky dorůstají do výšky zhruba 30 cm a dařit se jim bude jak na slunci, tak v polostínu. Kvetou během dubna až června a je nutno je v požadovaném tvaru udržovat redukčním řezem. Velmi krásný kultivar, který vyniká nápadně červenými bobulemi, je ´Coral Beauty´.
2. Jalovec
Jalovec plazivý(Juniperus horizontalis) je nízký jehličnan dorůstající do výšky od 30 do 80 cm. Dle kultivaru má jehlice modrosivé, zelené nebo žluté. Jalovci se daří na slunci i v polostínu a kvete od května do června. Kultivar ´Blue Carpet´ je modrosivý a kultivar ´Golden Carpet´ pak zlatavý.
3. Kručinka
Kručinka lydijská(Genista lydia) je poléhavě rostoucí keřík, opadavý, během května až června kvete svítivě žlutými květy, a to velmi bohatě. Jednotlivé květy jsou podobné květům hrachoru. Kručinka dorůstá do výšky maximálně 50 cm a vyžaduje plné slunce.
4. Barvínek
Barvínek(Vinca sp.) na našich zahradách tak nějak zdomácněl. Jedná se o přisedle rostoucí, stálezelený keřík se zelenými nebo panašovanými listy a bílými, modrými nebo fialovými nápadnými květy. Barvínek dorůstá do výšky 20 cm a kvete poměrně dlouho, a to od dubna do září. Je oblíbený zejména tím, že jako jedna z mála rostlin roste v úplném stínu a bude se mu dařit v každé půdě.
5. Zimolez
Zimolez lesklý(Lonicera nitida) je plazivě rostoucí, stálezelený keř, který dorůstá do výšky maximálně 1 metru. Tento druh zimolezu vyžaduje slunce, maximálně polostín.
6. Břečťan
Břečťan(Hedera helix) není třeba příliš dlouho představovat, protože je k vidění ve většině zahrad, často aniž bychom si to přáli. Jedná se tedy o plazivě nebo keřovitě rostoucí stálezelenou dřevinu, která se dokáže šplhat až do výšky 10 m, není tedy pro něj problém popnout celý dům a dostat se svými výhony až pod střešní tašky. Břečťan, stejně jako barvínek, poroste i v úplném stínu, kvete od září do října a v tuto dobu je velmi vyhledávaný včelami a čmeláky.
7. Mateřídouška
Mateřídouška (Thymus serpyllum) je oblíbený, nízký a velmi aromatický keřík, který vytváří souvislé koberce. Mateřídouška vyžaduje plně osluněné polohy a dorůstá do výšky 20-30 cm. Kvete drobnými, nafialovělými kvítky od června do července. Milují jí opylovači a lze ji kromě doby, kdy je v květu, dle potřeby sklízet třeba na čaj.
8. Škornice
Škornice (Epimedium grandiflorum) je trvalka rozrůstající se podzemními oddenky s výrazným kvetením. Škornicím se daří v polostínu i stínu a dorůstá do výšky 30 cm. Kvetou exoticky vyhlížejícími květy různých barev během dubna až května.
9. Tlustonitník
Tlustonitník(Pachysandra terminalis) je stálezelený, pomalu rostoucí polokeř, tvořící souvislé plochy. Poroste dobře v polostínu i ve stínu, a to do výšky asi 30 cm. Tlustonitník kvete docela zajímavými, bílými květy, a to během dubna až května.
10. Kakost
Kakosty (Geranium sp) jsou polštářovité trvalky, které efektivně pokryjí plochu. Kakosty porostou všude, jak na slunci, tak ve stínu, dorůstají do výšky 30-60 cm a kvetou od června do července. Jsou často navštěvovány včelami. Mezi nejčastěji pěstované druhy patří kakost krvavý(Geranium sanquineum ´Max Frei´) a kakost himalájský (Geranium himalayense ´Johnson´s Blue´).
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.