Škumpa vypadá krásně a exoticky kdykoli, ale nejhezčí je na podzim.
Co je škumpa: vlk v rouše beránčím
Nevinnost sama, tak by se dala charakterizovat škumpa orobincová(Rhus typhina), dřevina se zajímavým květenstvím, což jsou sytě červené laty, které na stromě zůstávají i přes zimu. Dříve se jí také říkalo škumpa ocetná, protože se její plody přidávaly do octa pro zdůraznění jeho chuti. To se však dnes, kvůli její vysoké toxicitě, rozhodně nedoporučuje. Díky svému habitu působí exotickým dojmem a často se používá do předzahrádky. Na podzim se listy vybarví do červené barvy a je velmi dekorativní.
Je škumpa jedovatá? Pozor dejte na děti a domácí mazlíčky
Škumpa ocetná je mírně toxická a při jakékoliv manipulaci s ní (řez, přesazování) se doporučují ochranné rukavice. Kontakt s ní totiž u řady lidí vyvolává alergickou reakci. Škumpu si rozhodně nevysazujte do zahrady, kde se pohybují malé děti nebo domácí mazlíčci.
Mnohem nebezpečnější, než tento druh, jsou zejména dva druhy: škumpa zákeřná (Rhus toxicodendron) a škumpa laková (Rhus vernix). Obě dvě jsou prudce jedovaté a způsobují vyrážky, puchýře a těžko hojitelné rány a to již při pouhém dotyku. Jsou známy případy, kdy při manipulaci s ní měli dělníci doslova „roztavené“ kožené rukavice. Dobrou zprávou je, že tyto dva extrémně nebezpečné druhy senaštěstí u nás moc nepěstují.
Jak se zbavit škumpy: je silně invazivní, nenechte ji vyrůst
Škumpa se rychle množí pomocí semen a oddenků a je schopná zarůst obrovské plochy s tím, že její kořeny lezou i k sousedům, kteří vám za to rozhodně nepoděkují. Na zahradě ji omezujte pravidelným vytrháváním a sekáním v bezprostředním okolí stromu. Dle odborníků je právě toto jediný šetrný způsob, jak se škumpy zbavit. V méně udržované zahradě či ve volné přírodě převezme škumpa rychle nadvládu a její likvidace je potom mnohem náročnější.
Kdy řezat škumpu: větší zásahy rozdělte do několika let
Jestliže se, i přes varování, rozhodnete škumpu na pozemku pěstovat, věnujte ji dostatečnou péči. Škumpu není nutno pravidelně řezat, pokud ale se nebezpečně rozrůstá nebo přesahuje k sousedům, nejvhodnější doba pro řez je jaro, ještě před vyrašením listů. Jsou-li třeba větší zásahy, nedoporučuje se provádět je naráz, ale postupně během několika let. To platí i v případě, že budete okopávat a kypřit kolem jejích kořenů, škumpa má totiž tendenci, v pudu sebezáchovy, vyhánět pod zemí výmladky a nekontrolovatelně se tímto způsobem šířit.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.