Svazenka byla do Evropy dovezena až koncem 19. století. Pochází ze Severní a Jižní Ameriky a díky tomu, že u nás nemá prakticky žádné příbuzné rostliny (kromě také v kultuře někdy pěstované svazenky shloučené), není u ní ani riziko přenosu jakýchkoliv rostlinných onemocnění. Tím pádem se může používat jako meziplodina pro všechny druhy zeleniny. Jejím nejdůležitějším posláním je tzv. zelené hnojení, ale jedná se také o významnou medonosnou rostlinu.
Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia Benth.)
Fialové lány svazenky můžete dnes spatřit téměř kdekoliv po Evropě. Jednoletá rostlina dorůstá do výšky 20-80 cm, je naprosto nenáročná na kvalitu půdy, daří se jí v nížinách i v podhůří nebo i ve vyšších polohách. Nejlépe se jí daří v sušších a dobře propustných hlinitopísčitých půdách s dostatkem humusu. Špatně však zvládá půdy přemokřené a kyselé.
Svazenka vratičolistá má přímou lodyhu, větvenou v horní polovině, přisedlé nebo krátce řapíkaté listy a vykvétá v hustých svinutých květenstvích, tzv. dvouvijanech. Květenství obsahují dokonce až 70 květů, které se postupně rozvíjejí a mají nádhernou modrofialovou barvu.
Svazenka vratičolistá jako zelené hnojení
Vzhledem k tomu, že má svazenka velmi krátkou vegetační dobu a od výsevu do kvetení uplyne většinou pouhých 55-60 dnů, může se vysévat i několikrát do roka. Nejčastěji se vysévá v červnu, po sklizni prvních plodin, je také vhodná jako meziplodina, na zelené hnojení. Po odkvětu nebo klidně i před kvetením, pokud byla vyseta později, se svazenka zaorává.
- svazenka zlepšuje kvalitu půdy
- účinně potlačuje růst plevelů
- zabraňuje vysychání povrchové vrstvy půdy
- svazenka je vynikající protierozní rostlinou
Svazenka vratičolistá jako významná medonosná bylina
Nektar z květů svazenky má vysoký obsah cukrů, udává se až 40 %, proto je svazenka vynikající nektarodárnou rostlinou pro včely, čmeláky i motýly. Pokud svazenku pěstujete právě kvůli včelám, je dobré ji vysévat postupně od poloviny dubna v třítýdenních intervalech. Med, na který včely sbírají nektar ze svazenky, má hnědožlutou barvu a výraznou chuť i aroma.
Svazenka shloučená (Phacelia congesta Hook.)
Tento druh svazenky má podobné využití, jako svazenka vratičolistá a na první pohled se jí i velmi podobá. Avšak vzhledem k pomalejšímu růstu nezvládá tak rychle pokrýt celou plochu půda a je tak náchylnější k zaplevelování. Potřebuje tak delší čas k prvnímu nakvétání. To ho se využívá pro prodloužení doby kvetení a vysévá se proto společně se svazenkou vratičolistou do míst, kde je využívána jako pastva pro včely.
Zdroj:https://www.agromanual.cz/cz/clanky/technologie/svazenky-modrofialove-krasky-na-poli; https://www.vceliobchod.cz/svazenka-vraticolista-1-kg