Co je to svlačec?
Svlačec rolní (Convolvulus arvensis) je rychle rostoucí plevelná rostlina, která se pne po čemkoliv, co je zrovna v dosahu, nebo se jen rozrůstá na zemi. Důvod, proč ho lidé na svých zahradách tolerují je, že má krásné bílé až růžové, zvonkovité květy. V zemi má velmi bohatý kořenový systém, který bývá kamenem úrazu. Dokáže prorůst i hlubokou vrstvou půdy ve vyvýšených záhonech a stává se, že po aplikaci totálního herbicidu dojde k úhynu nadzemní části, ale kořeny to přežijí a dále se rozrůstají.
Svlačec rolní má rozvětvený kořenový systém, díky kterému se dokáže perfektně rozrůstat do šířky
Jak na svlačec rolní: likvidujte květy i kořeny
Svlačec nelze odstranit běžným pletím, leda byste byli velmi precizní. Z každého sebemenšího kousíčku kořene totiž vyroste další rostlina, která se rychle rozrůstá do všech stran.
Svlačec můžeme omezovat v množení trháním poupat a květů a pravidelným vytrháváním kořenů. Poroste stále méně a bude slábnout, proto je třeba trpělivost. V krajním případě lze sáhnout po totálním herbicidu, ale pouze tam, kde nejsou jiné rostliny. Herbicid je nutno aplikovat opakovaně, nejlépe přímo na listy. Abychom zamezili úniku kapaliny na jiné rostliny, aplikujeme ho nejlépe štětečkem nebo v gelové formě.
Mulčujte, to platí pro všechny plevele
Mulčování záhonů má, kromě šetření vlhkosti, také výhodu v tom, že při správné vrstvě, což je minimálně 5 cm, nemá plevel vzduch a světlo. Toho lze využít také při likvidaci svlačce, nehledě na další výhodu mulče, kdy ve vrstvě mulče se bude svlačec snáze odstraňovat. Pro mulčování záhonů použijte organický materiál v podobě slámy, štěpky, trávy ve slabší vrstvě nebo v okrasné zahradě kačírek nebo štěrk. Svlačec musíte z pozemku likvidovat po celou sezónu, nesmíte polevit, jinak bude boj s ním běh na dlouhou trať.
Mulčování nepomáhá? Začněte vrstvit, to je pro svlačec jistá smrt
Jestliže použijete jednu vrstvu mulče, což stačí pro běžné plevele, může se stát, že svlačec to zkrátka nevzdá a i vrstvou mulče bude prorůstat. V tom případě bude třeba použít těžší kalibr: vrstvené mulčování. Využívá se například na cestičkách, kde pod mulč můžeme použít ještě netkanou textilii nebo papírové kartony. Kartony se používají také v záhonech, důležité je, aby karton byl nepotištěný. Časem se rozloží a půdu obohatí.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.