Pejsek je člen rodiny a je třeba mu věnovat pozornost, jakou si zaslouží
Obývá-li váš pejsek zahradu, bude třeba se vypořádat s mnohými činnostmi, které ne vždy jsou k naší radosti. Pokud má pejsek možnost volného pobytu v zahradě, počítejte s tím, že občas něco poničí, tamhle vykopne trvalku, tamhle ukouše kus keře nebo zlikviduje velkou část úrody. Tohle všechno jsou samozřejmě věci, které každého zahrádkáře pořádně rozčílí, nicméně vězte, že váš pejsek to nebude dělat pořád a jednou, snad, dostane rozum. Horší variantou je, pokud si našel zábavu ve vyhrabávání jam po zahradě a co hůře, kolem kořenů ovocných stromů.
Proč pes hrabe díry na zahradě?
Pro vašeho čtyřnohého přítele je hrabání přirozeným instinktem, kdy si zvíře hledá své místo. Vyhrabané díry také pejsci využívají k úkrytu potravy nebo se v létě potřebují ochladit a vyhloubená díra je v daný okamžik tím nejlepším řešením. Často také cítí v půdě přítomnost nějakého hlodavce a v touze po něm neváhají likvidovat zahradu, přece jen, je to lovec a lovecké pudy se nezapřou. Problém nastává, pokud kořeny nejen ovocných stromů podryje více, přičemž poničí kořenové vlášení a postranní kořeny a často se stává, že strom chřadne až postupně uhyne. Pokud pomineme přirozený instinkt, pejsci hrabou také v případě, že se zkrátka nudí.
Jak zabavit psa, když je sám na zahradě
Představte si situaci, kdy váš nejlepší přítel každé ráno odejde a vy zůstanete celý den sám. Jakmile páníček odejde, pejsek je smutný a nudí se. Pejsek, který má možnost pobytu na zahradě, to má samozřejmě jednodušší, ale ani zahrada mu neposkytne to, co by měl v případě pravidelného venčení. Z toho důvodu hledá jiné podněty k aktivitě. Je tedy důležité, i když máte zahradu, pejskovi dopřávat také pravidelné venčení mimo zahradu. Jakmile na zahradě zpozorujete, že pejsek má v plánu vyhrabat díru, zabavte ho nějakým povelem či mu poskytněte jinou zábavu, třeba mu házejte míček.
Pozor na věčné útěkáře
Někteří psi to mají v krvi, potřebují zažít dobrodružství a mají neustálou touhu po útěku. Právě v této chvíli mají i větší tendenci k hrabání děr, nejlépe co nejblíže plotu, aby se tak dostali ven. Podhrabání pod plotem vyřešíte nejen stabilním oplocením, ale i případnou podezdívkou. I v tomto případě dbejte na dostatečnou aktivitu pejska, nezanedbávejte pravidelné procházky mimo domov a pejskovi dopřejte i jiné podněty, než ty, které má na zahradě.
Pár tipů, jak hrabání zabránit: tohle mu rozhodně nedělejte
Kromě toho, že nebudete podceňovat pravidelné procházky mimo zahradu, máte ještě další možnosti, jak se vyhnout poničení zahrady. Tou první je, že pejskovi na zahradě vyhradíte prostor, kde hrabat může, často se k těmto účelům používá třeba malé pískoviště, kde se dostatečně vyřádí a nebude mít potřebu ničit zbytek zahrady. Nechcete-li, aby pejsek pokračoval v hrabání, odborníci doporučují dát do díry nějakou cihlu či dlaždici, která pejskovi v dalším hrabání zabrání.
Pokud pejsek vyhrabe na zahradě díru, nikdy ho nesmíte fyzicky trestat, nepoužívejte ani elektrické obojky či ohradníky k ochraně záhonů. Jediné, čeho docílíte je, že nejen, že ve vás ztratí důvěru, ale bude se na zahradu bát vstoupit. Buďte trpěliví, pejsek nebude zlobit pořád. Máte-li potřebu využívat vůči pejskovi takové věci a tendenci mu za každou lumpárnu ubližovat, raději si žádného pejska ani nepořizujte, bylo by to trápení na obou stranách.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.