Co jsou prostokořenné dřeviny?
Prostokořenné dřeviny mají obnažené kořeny a vypadají, jako by byl právě vytrženy ze země. V zahradnictvích jsou ze země dolovány právě na podzim a uchovávány v písku nebo pilinách. Nejčastěji se jako prostokořenné prodávají ovocné stromy. Tyto dřeviny vysazujeme pouze v období vegetačního klidu, tj. na podzim po opadu listí až do zámrazu (říjen – listopad) a na jaře až do začátku rašení (březen – duben), co nejdříve po zakoupení.
Při výsadbě dbáme na to, aby strom ve výsadbové jámě neměl zkroucené kořeny.
Jak na výsadbu
Před výsadbou umístíme stromek na několik hodin do nádoby s vodou, aby kořeny dostatečně nasákly. Připravíme si výsadbovou jámu, která musí být tak velká, aby se v ní kořeny neohýbaly. Jámu po okraj naplníme vodou, necháme vsáknout. Doporučená dávka vody pro strom velikosti 12–14 (cm obvodu kmene ve výši 1 m), 14–16 je 50–150 l. Množství je třeba přizpůsobit půdním a klimatickým podmínkám. Na dno jámy nasypeme ideálně kompost, případně zahradnický substrát. Původní zeminu smícháme se zahradnickým substrátem a stromek v jámě postupně zasypáváme. Lehkým potřásáním dostaneme zeminu mezi všechny kořeny, aby u nich nezůstávaly vzduchové kapsy. Když je jáma zasypaná zhruba z poloviny, zkontrolujeme polohu stromku, případně jej upravíme tak, aby stál rovně a aby místo štěpování zůstalo nad úrovní půdy. Půdu jemně přišlápneme a dosypeme zbytek zeminy. Nakonec znovu půdu okolo stromku mírně ušlapeme a důkladně jej zalejeme.
Hospodaření s vodou zlepšíme výsadbovou mísou, kterou zamulčujeme. Vhodnější je organický mulč (borka, štěpek, drcená sláma), výsadby v chodníku raději mulčujeme drceným kamenivem, omezí se tím hutnění půdy.
Řez po výsadbě
Při výsadbě nezapomínáme na řez. Odstraňujeme větve konkurující hlavnímu vrcholu (terminálu), větve ostře se větvící, poškozené, nemocné, vyrůstající blízko sebe. Raději odstraňujeme celé výhony, než pouze zakracujeme. Terminál při řezu obvykle nezakracujeme, ani neodstraňujeme, pokud není poškozen nebo není-li k tomu jiný vážný důvod.
Novým stromům po výsadbě dopřejte dostatečnou zálivku a řez.
Kotvení stromu
Stromy kotvíme nejlépe nadzemním kotvením pomocí dřevěných kůlů. Obvykle kotvíme na jeden až tři kůly podle velikosti stromu. Pro stromy je vhodnější kotvení ve spodní polovině kmene, umožňující co největší pohyb stromu. Stromy vážeme širokými úvazy, aby nedocházelo k poškozování kmenů.
Kůly uvazujeme k dřevině ve spodní polovině kmene. Na ochranu kmene můžeme použít rohože, ale nezapomeňme je včas odstranit!
Poměrně novinkou v péči o dřeviny jsou zavlažovací vaky, které jste jistě měli možnost v létě vidět v městských výsadbách. Pořídit si je můžete ale také na soukromou zahradu.
Zdroj: www.zahradnictvikostelany.cz, szkt.cz