Na jednom stanovišti více let
Hlavní doménou trvalek je jejich vytrvalost, kdy na jednom stanovišti rostou několik let. Toto přizpůsobení se podmínkám stanoviště je dáno tím, že v zemi mají trvalky různé zásobní orgány, díky kterým přežívají zimu, aby na jaře opět vyrašily. Aby se trvalkám na stálém stanovišti opravdu líbilo, je třeba stanovitě pečlivě připravit. Stanoviště odplevelte a dodejte rostlinám živiny, nejlépe kompostem nebo i průmyslovými hnojivy.
Sortiment trvalek je pestrý
Další výhodou trvalek je, že jejich sortiment je bohatý a díky tomu lze vysadit trvalky do různých půdních i světelných podmínek. Máme trvalky nejen do stínu, na plné slunce či do polostínu, ale také trvalky do zamokřených půd, na střešní zahrady či půdopokryvné, které nám nahrazují travnaté plochy tam, kde trávník nikdy neporoste. Trvalky jsou také oblíbené pro osázení hrobů, protože jsou nenáročné a často se spokojí s naší nepravidelnou péčí. Naprosto bez problémů můžete své oblíbené trvalky pěstovat také v nádobě či v truhlících na balkoně a terase a mít tak i ve městě alespoň kousek přírody na dosah ruky.
Vyzkoušejte pinzírování
Pouze zdravá a dobře rostlá rostlina může bohatě a pravidelně kvést a na daném stanovišti prospívat. Z tohoto důvodu je nyní na jaře nutné se o trvalky trochu postarat. Trvalky je třeba zaštípnout, odborným termínem se tomuto úkonu říká pinzírování. V květnu, kdy jsou rostliny vysoké asi 30 cm, odstraníme u každého druhého výhony vzrostlý vrchol, který buď odstřihneme nůžkami nebo vyštípneme rukou. Pro tento způsob zapěstování jsou vhodné trvalky, které kvetou v létě a na podzim, například plaménka latnatá (phlox), záplevák, dračík, rozchodníkovce nebo vysoké podzimní astry.Pinzírování podpoří tvorbu květních pupenů a prodlouží kvetení rostlin. Zakrácené výhony totiž kvetou zhruba o dva až tři týdny později.
Toto u trvalek dělejte vždy
Máme-li nějakou oblíbenou trvalku, chceme se z jejích květů těšit co možná nejdéle. Tou úplně nejlepší variantou je, pokud daná trvalka vykvete opakovaně. Tomuto jevu se říká remontace a je typická pro některé druhy trvalek, například ostrožku(Delphinium).Kromě toho, že tedy budete rostliny pinzírovat, dejte si vždy tu práci a odstraňujte odkvetlé květy. Ačkoliv se to někdy může jevit jako nepříjemná činnost, věřte, že díky tomu, že odstraníte odkvetlý květ, bude rostlina kvést znovu a déle. Nezačne totiž tvořit plody se semeny a tím má energii na další květy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.