Mnohé z běžně vysazovaných bylinek jsou, za určitých podmínek, mrazuvzdorné a naše zimy, které naštěstí nejsou v nižších polohách tak výrazné, zvládnou. Jak to tedy s těmi běžnými druhy doopravdy je?
Jak připravit choulostivé bylinky na zimu
Letos nás zima trochu překvapila, takže možná již s touto radou přicházíme pozdě, ale přece jen. Než klesne teplota pod nulu, přeneste do mrazuprosté místnosti citronovou trávu, vavřín, levanduli korunkatou, myrtu, vonné pelargonie, aloisie nebo smil italský. Je-li to možné, ze záhonu vyryjte majoránku, která může mít při přezimování i 15°C. V místnosti by měla být teplota pro přezimování od 2 do 10 °C, přičemž je nutno snížit také zálivku. Přezimujícím bylinkám není třeba zvyšovat teploty, naopak, nesmí být vyšší, než zmiňovaných 15 °C, jinak si neodpočinou po náročné sezóně.
U těchto mrazuvzdorných bylinek pozor na zimní vláhu
Mrazuvzdorné bylinky jako je třeba levandule lékařská, dobromysl, mateřídouška a tymián, šalvěj lékařská, yzop lékařský, svatolina, saturejka a jiné středomořské druhy, dokáží snést klidně i teploty -20 °C. Takže tyto bylinky nezabije mráz, ale deštivé počasí během zimy, jedná se totiž o byliny suchomilné a kombinace zimy a přemokřené půdy je pro ně často fatální. Základem úspěchu je tedy dokonale propustná půda s drenáží, aby se voda v zimě nezdržovala u kořenů. Ideální mulč pro suchomilné bylinky je štěrk či kačírek, které odvedou přebytečnou vodu od kořenů.
Je-li holomráz, přikryjte bylinky chvojím, které je ochrání jednak před vysušujícím větrem a jednak před příliš prudkým střídáním teplot.
Bylinky, které naopak vodu v zimě vítají
Druhou, zcela opačnou skupinou bylinek, jsou druhy vlhkomilné, které naopak uvítají třeba vlhké listí či zimní deště. Takové druhy lze dobře pěstovat třeba pod stromy, jejichž spadané listí vytvoří těmto druhům přirozenou ochranu, což ocení hlavně při silných holomrazech. Do této skupiny patří meduňka a máta, které jsou celkově hodně odolné rostliny. I když to někdy dle odumřelé nadzemní části vypadá, že tyto bylinky zmrzly, není tomu tak. Máta i meduňka totiž mají pod zemí schované pupeny, které začnou rašit poměrně brzo na jaře.
Rozmarýn: bylinka, která občas dělá problémy
O podmínkách přezimování rozmarýnu jsme na našich stránkách již psali. U této oblíbené bylinky jsou důležité nejen odolné odrůdy, ale především dobrá drenáž, protože rozmarýn musí mít kořenový krček v suchu. Mezi mrazuvzdorné kultivary patří například kultivar ´Blue Winter´, ´Arp´ nebo Miss Jessip´s Upright´. Nemáte-li mrazuvzdorný kultivar, při holomrazech rozmarýn vždy ochraňte buď vrstvou chvojí, nebo jutovým pytlem. Panují-li velmi nízké teploty, je lépe pěstovat rozmarýn v nádobě a tu celou přenést, nebo ho ze záhonu vyrýt, přesadit do nádoby a tu přenést potom do mrazuprosté místnosti.
Bazalka: největší „fajnovka“ mezi bylinkami
Bazalka je velmi oblíbená bylinka, která je ale ze všech druhů nejvíce náchylná na nízké teploty a nemusí být ani pod nulou. Jakmile se tedy ochladí, okamžitě jí zhnědnou, až zčernají listy a bylinka postupně odumře. Z toho důvodu je třeba právě bazalku uklidit jako první, máte-li jí volně na záhoně, vyryjte ji do nádoby a zkuste pěstovat doma na parapetu, pár vonných lístků vám určitě ještě poskytne, nebo ji přeneste do teplého skleníku. Bazalka je jednoletá bylinka, která zimu venku určitě nezvládne. Z toho důvodu ji musíte během vegetace zužitkovat co nejvíce.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.