Připravte choulostivé rostliny na zimu: ochraňte jejich nadzemní části, jinak o ně přijdete. Velmi citlivá je hortenzie nebo fíkovník

Čím zakrýt hortenzie?

Mrazivými větry nejvíce trpí hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) a je proto důležité, ji před nimi chránit. Pokud tak neučiníte, hortenzie sice na jaře obrazí, ale buď nepokvete vůbec nebo hodně málo. Chcete-li mít bohatě kvetoucí keře, ochranu potřebují nejen kořeny, ale i nadzemní část. Kořeny u hortenzie ochráníme tak, že ji nasteleme pomocí listí nebo slámy, stačí i kompost. Hortenzie miluje vlhčí půdy, takže zimní vláha ji nevadí. Nadzemní část pak ochráníme bílou netkanou textilií, která je prodyšná a chrání výhony před mrazy a větry. Textilii jen musíme dobře připevnit a uvázat tak, abychom rostlinu příliš neutiskovali. Hlásí-li předpověď velmi silné mrazy, klidně přidáme další textilii a vrstvu chvojí. Postačí, když větve chvojí zapíchneme kolem rostliny.

Skleník potřebuje po sklizni vaši pozornost: dodržte základní pravidla a zajistěte si úrodu i v příštím roce

www.nkz.cz

Ochranu z textilie ocení i bambus či fíkovník

Stejný princip ochrany nadzemních částí jako u hortenzie, ocení v případě silných mrazivých větrů také stálezelené bambusy nebo fíkovníky, které u nás sice běžně plodí, ale je-li fíkovník čerstvě zasazený, je nutno ho nejméně dvě zimy od výsadby textilií ochránit. Zkombinovat proto můžete textilii a izolaci listím, kterým vnitřek vyplníme

Zazimujte správně jezírko ve 4 krocích: hlavně odstraňte odumřelé rostliny, jinak zabijete všechny ryby

www.nkz.cz

Choulostivé rostliny lze také přenést do garáže

Pěstujete-li rostliny ve vysoké nadmořské výšce, zde není o velké mrazy nouze. V tomto případě můžete jako jinou alternativu zazimování rostlin udělat to, že je zkrátka přenesete do garáže. Především u zmíněné hortenzie, která jako mladá rostlina je více citlivá, je možností vyrýt rostlinu s co největším kořenovým balem a přesadit ji do dostatečně velké nádoby. Tu potom až do jara uchováváme na místě s teplotou od 0 do 5 °C a lehkým osvětlením. Substrát udržujeme jen mírně vlhký, hortenzie v tomto stavu moc vody nepotřebuje. Při přesunu ven, jakmile pominou mrazy, musíme ale rostlinu postupně navyknout na venkovní podmínky a slunce jí dávkovat pomalu. Nejprve ji tedy vyndáme třeba na pár hodin, pak dáme zpět, a to až do doby, kdy ji znovu vysadíme zpět na záhon. Stejným způsobem lze zazimovat další, choulostivé rostliny, například ibišek bahenní.

Pro dobře vyzrálý kompost musíte teď na podzim udělat tu nejzásadnější věc, jinak se rozlučte s jeho kvalitou

www.nkz.cz

Jako izolační materiál nepoužívejte listí z ovocných stromů

Jako výplň do textilie či rukávců byste neměli používat listí z ovocných stromů, které především u starších jedinců bývá zdrojem houbových chorob. Vhodnější je listí z okrasných stromů, především buky a habry, nicméně nemáte-li k dispozici takové druhy, použijte raději slámu nebo piliny, které poslouží úplně stejně.

Trvalky musíte ochránit před zimou: nejdůležitější je ochrana kořenů

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada