Na jahody použijte slámu nebo dřevitou vlnu. Čeká vás sklizeň úrody po kilech

Jahodníky lze pěstovat jak ve volné půdě, stáleplodící a převislé odrůdy v truhlících či závěsných nádobách. Velmi oblíbené je také jejich pěstování ve vyvýšených záhonech.

Správně načasovaná výsadba a pravidelná péče je klíčem k úspěchu

Důležitá je správná výsadba jahodníků. Půda musí být bohatá na humus, který zajistíme buď kompostem, nebo lze vysazovat přímo do speciálních substrátů pro pěstování jahod a drobného ovoce se startovací dávkou hnojiva. Pro zrání jahod je nutné slunce, takže nikdy jahodníky nevysazujte na stinná stanoviště nebo do špatně propustné půdy.

Prioritou je samozřejmě zdravá sadba

Pozor si dejte také na hloubku výsadby, kořenový krček musí zůstat nad úrovní povrchu půdy.

Z hlediska správného načasování je lepší výsadba v druhé polovině léta, přičemž je samozřejmě možná i jarní výsadba, jen budete mít trochu nižší výnos. Po výsadbě hned dostatečně zalijte.

Sazenice obnovujte po 3 letech a vždy je vysaďte na jiné místo

Na jaře je nutno hlídat teploty, pokud hrozí mrazy, použijte jako ochranu bílou, krycí textilii. V období kvetení a tvorby plodů vydatně zalévejte a přihnojujte organickým pevným či kapalným hnojivem pro jahody. A samozřejmě průběžně odstraňujte plevel a půdu kypřete. Nechce se vám plevel v jahodách vytrhávat? V tom případě ještě před výsadbou pokryjte záhon černou fólií, která růst plevelů potlačí a zároveň brání nadměrnému vysušování půdy a tvorbě odnoží.

čerstvě sklizené jahody z vlastní zahrady jsou tou nejlepší odměnou
Info ikona

Jakmile jahody dozrávají, bývají lahůdkou pro ptactvo, včas tedy instalujte ochranné sítě. Zajímavostí může být, že jahoda není bobule, ale tzv. souplodí nažek na zdužnatělém lůžku.

Správný čas pro použití slámy

Kromě ptactva může vaše jahody ohrozit také plíseň šedá, která dokáže zlikvidovat celou vaši úrodu. Jakmile tedy začínají plody dozrávat, podložte je dřevitou vlnou nebo slámou.

Jakmile máme na záhoně zralé a krásné plody, při sklizni jahod vždy sklízejte plody se stopkou! Pokud totiž sklízíte plody bez stopky, bývá toto místo nejvíce napadáno houbovými chorobami, je to totiž taková vstupní brána pro všechny spory hub a plísní. Takže pokud nesklízíte jahody přímo do pusy, nezapomeňte na stopku.

Jahody toho nabízí mnohem více

Pro léčebné účely se sbírají mladé listy jahodníku obecného, kulturní jahody již tyto schopnosti skoro ztratily. Čaj z listů působí močopudně a protizánětlivě. Obsahují velké množství vitamínu C, posilují srdce, čistí organismus a pomáhají při vysokém krevním tlaku. A to už jsou opravdu pádné důvody, proč pěstovat jahody, že?

Vysejte měsíční jahody včas, a ještě letos se dočkáte bohaté sklizně

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada