Domácí lékárna: Bylinky sázejte už teď. Zjistěte, které zvolit při problémech se spánkem, dýcháním či trávením

Domácí lékárna ze zahrádky

S mnoha zdravotními potížemi vám dovedou pomoci bylinky. Prohlédněte si naši galerii a zjistěte, které konkrétně jsou ty pravé pro vás. Níže naleznete podrobnější informace o tom, které bylinky uleví od konkrétních zdravotních potíží.

Zjstěte v galerii, které bylinky umí ulevit od problémů

Bylinky pomáhající při problémech se spánkem

Domácí lékárnička vám může pomoci vyřešit některé zdravotní problémy. Pokud špatně spíte a často se v noci budíte, je hned několik bylinek, které podporují dlouhý a nerušený spánek. Jednou z nich je levandule. Té se v našich končinách dobře daří. Nejlepší je sázet ji na jaře, kdy se půda ohřeje na 15 °C a více a pomine již hrozba mrazu. Dařit se jí bude ve většině půd, nejlepší je ale sázet ji mimo vlhká místa. Pokud budete sázet více rostlinek, měly by být levandule od sebe vzdáleny 60 až 90 cm. Levandule krásně voní a zároveň uklidňuje. Nasušte si ji a vložte ji do látkových sáčků. Ty pak dejte pod polštář, zajistí vám klidné spaní. Zvažte, zda je nedat i do skříně, odpuzují šatní moly. Další rostliny, které lze již nyní zasadit a pomohou v boji s nespavostí jsou: kozlík lékařský, meduňka lékařská.

Bylinky podle oslunění, vytrvalosti a výšky

www.nkz.cz

Bylinky pomáhající při problémech s dýcháním a nachlazením

Potíže s dýchacím ústrojím jsou bohužel velmi časté, zejména pokud jde o nachlazení. Úlevu nám mohou poskytnout i bylinky. Výše jsme zmínili meduňku lékařskou, to je velmi užitečná bylinka, která účinně bojuje nejen se stresem a nespavostí, ale také s virózami. Skvělý je proti nachlazení také bez černý, který pomáhá srazit zvýšenou teplotu, která vznikla v důsledku zánětu horních cest dýchacích. Sází se ideálně teď v dubnu, kdy už půda není zmrzlá. Do čaje se používají jeho květy. Celoročně lze doma mít rýmovník, ven jej však dejte až když se teploty ustálí nad 15 °C. Jak už jeho název napovídá, pomůže vám při rýmě i nachlazení. Postačí přivonět k jeho rozdrceným lístkům, přinese to okamžitou úlevu od ucpaného nosu. Další rostliny, které lze již nyní zasadit a v budoucnu vám pomohou při problémech s dýcháním a nachlazením jsou: řepík lékařský, levandule lékařská, rozmarýn lékařský.

Vysaďte bylinky do květináčů | Naše krásná zahrada

www.nkz.cz

Bylinky pomáhající při problémech s trávením

Na svém bylinkovém záhonku můžete také pěstovat rostliny, které vám uleví při problémech s trávicím ústrojím. Jednou z nich je máta. Ta nejenže báječně voní, osvěžuje dech a skvěle chutná, ale má také pozitivní vliv na trávicí trakt. Často je jednou ze složek v čajích určených ke zmírnění žaludečních potíží. Pomáhá při problémech s nadýmáním a užívá se také při problémech s dráždivým tračníkem. Podporuje vylučování žaludečních šťáv. Opět je to bylinka, která má všestranné využití, pomůže i při rýmě, stresu a bolestech hlavy. Do pařeniště na jaře můžeme také vysít pelyněk. Nenechte se odradit jeho hořkou chutí, je to velmi užitečná bylinka. Sbírá se za suchého počasí v červenci a v srpnu. Podporuje činnost žaludečních šťáv, pomůže při pálení žáhy, nadýmání a dovede ulevit od pocitu plnosti. Má i protizánětlivé účinky, proto se jeho čaj pije i při chřipce. Zevně je vhodný k léčbě omrzlin a spálené kůže. S pelyňkem opatrně, ve vysokých dávkách (denní dávka vyšší než 3 g) je jedovatý a nesmí ho těhotné a kojící ženy a děti. Další rostliny, které lze již nyní zasadit a v budoucnu vám pomohou při problémech s trávením: oregano, kmín, v květnu pak majoránka.

Rada závěrem

Bylinky samozřejmě nenahradí lékařské vyšetření, vždy se o jejich užívání poraďte s lékařem. Mohou být skvělým podpůrným pomocníkem v léčbě, ale je třeba prvně jejich užívání konzultovat s odborníkem.
 

Zdroje: Almanac, Bylinky pro všechny, Novinky, Mojemedicina, Living.iprima

Bylinky ze Středomoří prospívají i v české zahradě

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada