Když je navíc budete vysévat na etapy - co 14 dní - zajistíte si sklizeň kontinuálně po celou sezónu. Jen si dejte pozor, jaké odrůdy později v roce vyséváte. Ředkvičky jsou ve své podstatě zeleninou krátkého dne a tak mají později na jaře, v létě a brzy na podzim tendence vybíhat do květu. Tedy pokud nesáhnete po celoročních odrůdách, ty mají tuto vlastnost utlumenou.
Kdy se vysévají ředkvičky
S výsevem ředkviček můžete začít už na začátku března – stačí, aby půda rozmrzla. Do skleníku se dají vysévat ještě dříve, z únorového výsevu je budete už v březnu sklízet. Ředkvičky totiž rostou velmi rychle, v závislosti na odrůdě jsou tak akorát ke sklizni za 4 - 6 týdnů. Rychlý růst z nich dělá ideální zeleninu pro nedočkavé zahrádkáře nebo děti, díky němu se také hodí jako doprovodná rostlina pro pomalejší druhy zeleniny, např. mrkev.
Jak správně vysévat ředkvičky
Aby ředkvičky rostly do pěkných bulev, potřebují dostatek místa:
- Hloubka výsevu: přibližně 2 cm
- Vzdálenost mezi semeny v řádku: 2–3 cm
- Mezery mezi řádky: alespoň 15 cm
Příliš hustý výsev může způsobit, že rostliny budou soupeřit o místo, nevytvoří bulvu a místo toho se vytahují do výšky. Pokud k tomu dojde, nebojte se ředkvičky včas protrhat.
Nejčastější chyby při pěstování ředkviček
- Nevytváří bulvy. Pravděpodobně jste je vyseli příliš nahusto. Rostlinky nemají prostor a místo kulatých bulev rostou do výšky. Je také možné, že jste vyseli nevhodnou odrůdu. V případě, že chcete ředkvičky vysévat jindy než časně na jaře, vždy sáhněte po celoročních odrůdách.
- Ředkvičky jsou tvrdé a pálivé? Pravděpodobně trpí suchem. Ředkvičky vyžadují relativně častou, ale především vyváženou zálivku. Zalévejte je obden, vždy přibližně stejným množstvím vody a budou perfektní.
- Jdou rychle do květu? Sáhli jste po odrůdě nevhodné pro teplejší měsíce. Příště zkuste celoroční odrůdy.
Jak poznat zralé ředkvičky
Lámete si hlavu, jestli už jsou vaše ředkvičky zralé? Uklidníme vás: ano, jsou. Sklízet se dají hned, jak udělají malou bulvičku. Pokud si chcete být jisti, že už je čas, podívejte se na popis odrůdy na sáčku se semínky nebo na internet. Většina výrobců udává, do jaké velikosti daná odrůda dorůstá. Dobrou zprávou je, že ředkvičky můžete konzumovat i úplně “od malička” a přidávat i protrhané rostlinky do salátů nebo z nich vyrobit skvělé pesto.
O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.