Samičí rostliny rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) na podzim obrůstají malými kulatými a měkkými plody na krátkých stopkách. Trnité větve rakytníky jsou těmito sytě oranžovými peckovičkami přitom skoro obaleny. Plody dozrávají od září do října a pokud nemáte na ruční očesávání trpělivost, vyzkoušejte následující postup.
Rakytník ořezat, zmrazit a oklepat
Metoda využívaná na Sibiři – nechat plody na keři přejít mrazem a pak sklidit setřesením na plachtu, je v našich podmínkách nepoužitelná. Mrazy u nás totiž nejsou tak velké a plody kvůli vysokému obsahu olejů zůstávají stále měkké. Nefungují ani dříve doporučované česáčky, které dřeviny i plody akorát poškozovaly.
Osvědčeným a nejčastěji doporučovaným postupem je odřezání nebo odstřižení plodonosných větví či jejich částí pomocí větších či menších nůžek. Řez by však neměl překročit hranici 30 % veškerého větvoví, aby rostlinu moc neoslabil. Odstřižené větvičky uložte do sáčků, nechte v mrazáku zmrazit na zhruba –20 °C a plody z nich pak setřeste a následně zpracujte.