Ověřené tipy našich redaktorek jak podpořit velkou sklizeň zeleniny

S pěstováním zeleniny máme v redakci bohaté zkušenosti a každoročně se předháníme v tom, co se komu nejlépe vydařilo. Tohle jsou naše ověřené tipy, aby výsledek dopadl skvěle:

 

Základem je mít zdravou zeleninu

Jen ze zdravých rostlin lze sklízet zdravé plody a v hojném množství. Od jara proto sazeničky pipláme, dáváme jim nejen osobní péči, ale také hodně výživy a tak akorát zálivky. Minimálně 3x během sezóny hnojíme organickými hnojivy, které zlepšují strukturu půdy, pomáhají rostlinám s čerpáním živit a samozřejmě podporují i nasazování a dozrávání plodů.

 

Logr, čaj a popel: přírodní hnojiva našich babiček namísto drahých z obchodů

www.nkz.cz

Nenecháváme rostliny tvořit masu zelené hmoty

Rajčata k tomu mají přirozené sklony, pozadu ale nezůstávají ani papriky nebo okurky. Ne vždy je dobré nechávat všemu volný průběh a už jsme si praxí otestovali, že je dobré držet zeleninu v jejím růstu trochu na uzdě. Tyčkovým rajčatům proto vyštipujeme zálistky, aby zůstala tyčková a neproměnila se v nepropustný keř. Papriky prozvdušňujeme a redukujeme jim poupata, aby nenasadily příliš mnoho plodů a my nesklidili jen paprikové trpaslíky. A u okurek se vyplácí odstraňovat všechny šlahouny, které už doplodily.

 

Video: Jak zaštipovat rajčata? Málokdo ví, jak na to. Nedělejte chyby, které sníží úrodu

www.nkz.cz

Co je zralé, bez prodlení sklízíme

Když na rostlinách budete nechávat zralé plody, nikdy nedocílíte vysokého výnosu. Plody slouží každé rostlině jako zásobárna nových semínek a dokud nejsou z jejího hlediska připravena k dalšímu výsevu, dává do nich energii. To znamená, že do ostatních nedozrálých plodů bude dávat rostlina méně energie. Jakmile tedy plody dosáhnou fáze konzumní zralosti, skliďte je, klidně rostliny obcházejte ob den, když to bude možné. Plody, které chcete následně v kuchyni zpracovávat, nechte vždy pár dní odpočívat na kuchyňské lince nebo ve sklepě.

 

Okurky, cukety a jiné tykve sklízíme zavčasu

Občas se i nám stane, že některá z tykví přeroste a nasytila by půlku města. Ale většinou se nám tomu daří předcházet tím, že vše sklízíme včas. Cukety do velikosti 25 cm jsou nejkřehčí a v kuchyni zabere jejich úprava méně času, protože je není třeba zbavovat semen. A tento proces u rostlin podpoří nasazování dalších plodů, takže ve finále sklidíme cuket (a patizonů nebo okurek) víc, než kdybychom je nechávali přerůst.

 

Plesnivé rostliny bez milosti odstraňujeme

Většina zahrádkářů věnuje zbytečně moc energie boji s plísní na rajčatech a okurkách. Už jsme si otestovali, že je lepší vždy bez milosti vytrhnout a vyhodit rostliny, které plíseň napadala (především rajčata, okurky dávají zralé plody, i když na listech už úřaduje plíseň). Plíseň bramborová má totiž schopnost se šířit extrémně rychle a když nezasáhnete včas, je schopná během pár dnů zlikvidovat úplně celou rajčatovou výsadbu. Proto zezačátku napadené rostliny úplně odstraňujeme, abychom ochránili to, co je na záhonech zatím zdravé. A to ošetřujeme proti plísni ve větší frekvenci.

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada