Kdy sklízet česnek: poznáte tu správnou chvíli? Nezničte si úrodu a jeho dlouhodobé skladování špatným načasováním sklizně

Metod k určení nejvhodnější doby sklizně cibulí existuje celá řada, najdete je na internetu, v odborných knihách či pořadech, ale nikdy není jedna jediná metoda ta stoprocentně účinná i pro vás. Z toho plyne jediné: nejcennější je vlastní zkušenost pěstitele s konkrétní odrůdou v konkrétních půdních i klimatických podmínkách. Zkrátka jeden rok vyzkoušíte jednu metodu, a když nebudete spokojeni s výší úrody, příští rok vyzkoušíte metodu jinou. Jisté ale je, že česnek zpravidla během července sklidíme všechen, ať paličák či nepaličák.

Jak rozeznat česnek paličák od nepaličáku

www.nkz.cz

Jak poznat, kdy sklidit česnek?

U česneku je růst cibulí tzv. palic nejintenzivnější poslední tři týdny před sklizní, proto má předčasná sklizeň negativní dopad i na velikost výnosu. Na druhou stranu, pokud necháte česnek v půdě dlouho, budou cibule přezrálé, složené cibule česneku se začnou rozpadat na jednotlivé stroužky a zvyšuje se tak riziko rozvoje skládkových chorob (plísně a hniloby) a významně se snižuje skladovatelnost cibulí.

Paličák nebo nepaličák? To je ta zásadní otázka

U česneku budou indikátory zralosti česnekových cibulí (palic) záviset na typu odrůdy. Buď máte česnek paličák nebo nepaličák, přičemž oba dva mají svá pro a proti.

Česnek paličák vytváří během zrání květní stvol, který je v horní části ukončen toulcem, obsahujícím malé pacibulky. Tvorba těchto pacibulek ale odčerpává velké množství asimilátů, které potřebujeme mít v cibuli. Z tohoto důvodu česnek paličák tzv. odhlávkujeme, tzn., odstraníme květenství a tím podpoříme ukládání asimilátů do cibule. Dobré je, pokud i pár rostlin česneku necháte neodhlávkovaných, abyste přesně poznali tu správnou dobu sklizně. Je to ve chvíli, kdy se vrcholová část květního stvolu směřujícího dolů k zemi začne otáčet směrem nahoru. Ve chvíli, kdy se květní stvol téměř narovná, nastal ten správný čas ke sklizni česneku.

 

Většina lidí dělá tyto smrtelné chyby při sklizni zeleniny a bylinek. Neděláte je také?

www.nkz.cz

U nepaličáků je celý proces mnohem jednodušší, protože tento typ česneku květní stvol netvoří. Zde se správná doba sklizně řídí zasycháním špiček listů a ohýbáním nati. Určitým ukazatelem vhodného termínu je fáze, ve které je na rostlině ještě 5 dužnatých (i žlutých) listů, které indikují počet dužnatých suknic na cibuli.

Jak sklidit a uskladnit česnek?

Jakmile tedy konečně nastane vhodná doba, česnek buď vyryjeme rycími vidlemi, rýčem či si pomůžeme malou lopatkou. Po vyrytí ho ale nesmíte ihned ukládat a skladovat, ale stejně jako se to dělá u cibule, necháte ho na záhoně doschnout. Pokud víte, že má třeba pršet, uložte ho někde doma pod střechu na suchém a stinném místě s mírným prouděním vzduchu. Po proschnutí zkrátíme nať i kořeny (nať na délku okolo 3 cm a kořeny na 0,5 cm). Často ale česnek tím, jak leží někde v záhoně, ztrácí na kvalitě, proto je lepší ho svázat do menších svazků, které pověsíte na místo, kde je sucho a průvan.

Muchovník: dodržte tyto zásady pro maximální úrodu indiánské borůvky

www.nkz.cz

Malá rada na závěr: pozor na zloděje

A taková malá rada na závěr. Máte-li pozemek s česnekem někde mimo domov, třeba na chatě, kam jezdíte max. 1x týdně, nenechávejte česnek ležet jen tak na záhoně. Česnek je totiž v dnešní době ceněnou komoditou a bývá velkým lákadlem pro nepoctivé zájemce, kteří vám ho z vašeho pozemku odcizí a prodají ho někde na trhu. Pro jistotu si tedy česnek odvezte s sebou domů.

Obávaný škůdce česneku útočí: ochraňte ozimý česnek před houbomilkou včas, jinak přijdete o celou úrodu

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada