Čeleď lilkovitých rostlin (Solanaceae) je značně různorodá a patří do ní více než 2700 druhů. Některé využíváme jako součást potravy, jiné jako léčivé rostliny. Ale pozor, najde se mezi nimi také spousta jedovatých druhů.
Příbuzenské vztahy prozrazují často i květy lilkovitých rostlin: stačí se podívat na brambory, rajčata a baklažán. A právě květy byly i příčinou dovezení brambor z Jižní Ameriky do Evropy v 16. století. Hodnotu jejich hlíz, na které mají zásluhu především vitaminy a minerální látky, objevili Evropané až později.
Zdraví prospěšná rostlinná barviva
Obsahem vitaminu C je známý nejen brambor, ale i paprika – obsahuje ho dokonce více než citrony. Na rozdávání ho však mají i další zástupci lilkovitých – rajče a tamarilo (rajčenka). Jejich plody navíc bodují přítomností červeného barviva lykopenu, jehož důležitost pro lidský organismus opakovaně prokazují vědecké studie. Přispívá k ředění krve, má protizánětlivé účinky, udržuje pružnost cév, a pomáhá předcházet rozvoji zhoubného bujení.
Mezi rostlinná barviva se řadí také antokyany, které propůjčují typickou temně fialovou barvu lilkům. Jsou pověstné i antioxidačními účinky, které pomáhají chránit před nemocemi souvisejícími se stárnutím, jako je Alzheimerova choroba, ale i před vznikem vrásek.
Alkaloidy v lilkovitých rostlinách
Kromě barviv jsou plody lilkovitých rostlin bohaté i na alkaloidy. Například kapsaicin obsažený v kajenském pepři (což je drcený prášek ze sušených chilli papriček) ulevuje při bolestech zad, například jako účinná látka v hřejivých náplastech. Teplé rozmačkané brambory se používají zase na zábaly, které pomáhají při zánětu průdušek.
V rukou lékaře mají léčivé účinky ale i jedovaté lilkovité rostliny, které rovněž obsahují vysoce účinné alkaloidy. Kupříkladu účinky durmanu lékařského se využívají při léčbě revmatu, rulík zlomocný při chorobách střev a žaludku, a také v očním lékařství. I další alkaloid lilkovitých je díky svým uvolňujícím účinkům součástí každodenního života mnoha lidí – je to nikotin obsažený v tabáku. Spousta lilkovitých rostlin obsahuje ovšem i jedovaté alkaloidy, které mají v nízkých dávkách halucinogenní účinky.