Bazela neboli malabarský špenát (Bassela rubra) je popínavá letnička původem z Asie. Vytváří dlouhé ovíjivé stonky červenofialové barvy, které mohou ve vhodných podmínkách dorůst až do délky tří metrů (nezaštipované i více). Rostlina se pěstuje především pro mladé listy a výhonky, které zůstávají křehké i v létě a obsahují vitamin C, A a některé minerální látky.
Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky
Nároky malabarského špenátu
Malabarský špenát uvítá především osluněné místo v závětří – čím více slunce mu poskytnete, tím rychleji poroste. Nezbytná je rovněž opora (treláž, napnutá síť, plot), po níž se bude moct bazela pnout, a dostatečná zálivka (zvlášť při pěstování v nádobě). Půda jí vyhovuje běžná zahradní, středně těžká. Vzhledem k množství zelené hmoty, které rostlina vytvoří (při každém zaštípnutí se stonek větví), je vhodné tuto zeleninu také pravidelně přihnojovat.
Jak malabarský špenát pěstovat
Od června bazela bohatě kvete růžovobílými květy, z nichž posléze vzniknou temně fialová až černá souplodí. Ze zralých plodů můžete vyjmout semena, usušit je a uskladnit pro výsev v příštím roce. Čas výsevu nastává v březnu nebo dubnu, a to do truhlíku nebo pařeniště (možný je i pozdější přímý výsev). Ven se předpěstované sazenice vysazují ve druhé polovině května. Jelikož se rostliny snadno řízkují – je možné si je na podzim namnožit a doma si ještě chvíli užívat „špenátu“. Naši zimu na zahradě (nebo balkoně) totiž bazela nepřečká.
Kdy a jak sklízet hadí mord španělský
Malabarský špenát v kuchyni
Ve skleníku můžete listy malabarského špenátu sklízet už koncem května, na záhonu či na balkoně zhruba za další měsíc. Listy se zpracovávají do míchaných salátů, upravují se podobně jako klasický špenát, mohou se přidávat do polévek, omelet a smoothie nebo rychle osmahnout v hluboké pánvi (stir fry).