Na obalech semínek se skrývají klíčové informace, které spousta lidí ignoruje a pak je to stojí úrodu. Možná se to týká i vás

Co znamenají značky na obalech semínek?

Ostřílení zahrádkáři nad návody na semínkách často mávnou rukou, méně zkušení se pak kvůli jejich ignoraci dopouštění tak fatálních chyb, že jim někdy nevyklíčí ani semínko. V domnění, že je pěstování ze semínka nejspíš extra složité, pak nad ním zlomí hůl. A to je škoda. Takže pravidlo číslo jedna je: Čtěte návody!

Co všechno najdete na obalu semínek

Všechno od doby, kdy by mělo přijít semínko do země, kam a jak hluboko, až po informaci o tom, kdy rostlina kvete nebo se sklízí. A navíc je vše většinou v podobě jednoduchých obrázků.

1. Doporučená doba výsevu

Různé druhy rostlin vyžadují výsev v jinou dobu. Pokud je vysejete příliš brzy, dočkáte se často předčasně vytažených sazeniček, které budou neduživé a buď zajdou, nebo se jejich uspěchaný start projeví na kvalitě rostliny. Když si naopak dáte načas a vysejete je pozdě, může se stát, že v rámci sezóny nestihnou dostatečně vyrůst nebo nasadit plody.

Jak vysévat rajčata, abyste měli silné a zdravé sazenice

www.nkz.cz

2. Požadavky na předpěstování

Některé rostliny vyžadují předpěstování, jiné se vysévají rovnou na finální stanoviště. Informace o tom, co si žádají semínka, která držíte v ruce, se dočtete na obale. Stejně tak z něj vyčtete, jak hluboko semínka vysévat, zda klíčí na světle a kdy pak bude čas sazenice případně přestěhovat na finální stanoviště.

3. Vzdálenost rostlin při výsevu nebo výsadbě

Tato informace je klíčová a často bývá součástí zahrádkářské loterie. Když semínka (nebo později sazenice) dáte příliš blízko k sobě, nebudou mít vzrostlé rostliny dostatek prostoru, u rajčat to může být dokonce fatální, protože nebudou dostatečně vzdušné, čímž zvyšujete riziko brzkého nástupu plísně bramborové. A přitom... informaci, jak daleko od sebe byste měli vysévat nebo sázet, najdete na obalu se semínky.

Kdy sklízet semínka z rostlin: z vlastního sběru vám ušetří spoustu peněz. Pozor na chyby, jinak vám v příštím roce nevyklíčí

www.nkz.cz

4. Doba sklizně

Termín sklizně uvedený na obalu vám usnadní plánování. Budete totiž dopředu vědět, kdy se vám nejspíš uvolní místo na záhonech a budete ho tak moci využít pro následnou plodinu. 

5. Datum expirace

Každé semínko má omezenou životnost, tato doba se liší podle druhu i podmínek, které mu poskytnete při skladování. Datum expirace na obalu udává dobu, po kterou výrobce garantuje klíčivost, neznamená to ale, že byste po uplynutí tohoto data museli semínka rovnou vyhodit. Klidně je vysejte, jen počítejte, že každým rokem jich vyklíčí méně a méně.

www.nkz.cz

Jak se vyhnout chybám při nákupu a výsevu semínek?

Obrázky a návody na sáčcích se semínky nejsou reklamním materiálem, ale cenným zdrojem informací. Podle toho k nim přistupujte:

  • Návod si v rychlosti pročtěte už při nákupu semínek, vyhnete se tak tomu, že byste si pořídili něco, čemu se ve vašich podmínkách nebude dařit.
  • Dodržujte doporučené postupy uvedené na obalu.
  • Skladujte semínka tak, abyste jim nevědomky nezkracovali dobu použitelnosti (na suchém, ne příliš teplém a větraném místě).

O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada