Naše tipy pro úžasnou mrkev: víme, jak na ni, i když máte kamenitou půdu nebo skalnaté podloží

Dobře připravte pro mrkev záhon

Příprava bývá tou nejotravnější částí celého procesu, ale vyplatí se ji nepodcenit. Mrkev si totiž libuje v nakypřené lehčí půdě. V praxi to znamená, že byste měli přerýt záhon minimálně na hloubku rýče, ku prospěchu věci bude, když zaryjete ještě hlouběji. I když existují odrůdy mrkve, které porostou i v jílovitějších půdách, raději to neriskujte a pokud takovou na zahradě máte, vylehčete ji. Třeba pískem, toho použijte asi lopatu na metr čtvereční a zapracujte ho do země. Použít ale můžete cokoliv lehkého: listí, posekanou trávu, perlit, dřevěné hobliny… 

Samozřejmě jsou zahrady, ve kterých do hloubky nezaryjete, i kdybyste se na hlavu stavěli. Kamenitá půda, skalnaté podloží nebo extrémně jílovitá půda nikdy nenabídne mrkvi ty správné podmínky. Řešení je fištrónské: na povrchu udělejte z čerstvé, kypré zeminy hrůbky, podobně jako na brambory. Pozor, některé odrůdy mají kořeny dlouhé až 30 cm. Je proto potřeba této délce přizpůsobit výšku hrůbků anebo si pořídit mrkev vhodnou do těžších půd s kratšími kořeny, např. ARON F1, Katrin nebo Cascade F1.

Jak pěstovat celer, aby měl co největší bulvy

www.nkz.cz

výsev mrkve
Info ikona

Mrkev potřebuje prostor

Častou chybou, které se nedopouštějí jen začátečníci, je příliš hustý výsev. Mrkev má velmi drobná semínka, takže vysít je tak akorát, může být výzva. Pomůže, když je promícháte s pískem v poměru 2:1 ve prospěch písku a společně s ním dávkujete do řádků hlubokých 1 cm a vzdálených od sebe přibližně 20 cm. Nemáte po ruce písek a nechce se vám semínka míchat? Sáhněte po mrkvi ve výsevních páscích. Jednotlivá semínka jsou v papíru zalisovaná v ideální vzdálenosti, uberete si práci s budoucím protrháváním.

Nedovedete si představit, jak na to? Podívejte se na naše instagramové video:

Kvíz pro zahrádkáře: poznáte známé i méně známé prospěšné druhy zeleniny?

www.nkz.cz

Nezapomeňte mrkev průběžně zalévat a protrhávat

Mrkev klíčí klidně i měsíc, protože semínka obsahují kumariny, látky zpomalující klíčení. Ty se musí nejprve vyplavit (semínko nabobtná a kumariny vystrnadí) a až pak se semínka probudí k životu. Tato část je nejkritičtější, protož během ní nesmí mrkev vyschnout (zároveň si ale dejte pozor na přemokření), proto je u řady zahradníků tolik oblíbený podzimní výsev mrkve - je menší riziko, že semínka vyschnou.

Jakmile rostlinky vykouknou nad zem a dorostou do výšky 5 cm, je potřeba zkontrolovat hustotu výsevu a mladé mrkve protrhat na vzdálenost 3 - 5 cm podle odrůdy.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada