Pytel se skládá ze tří vrstev: vnější tvoří bavlněná látka a jutovina, střední je z tmavé netkané textilie nepropustné pro světlo, a vnitřní obsahuje hliníkovou fólii, která udržuje v pytli dostatečnou vlhkost. Nejdůležitější součástí je však malý pytlík naplněný směsí s kmínovou silicí, který se po vyjmutí ze svého obalu vkládá mezi brambory.
Skladování brambor je tak trochu věda
Sladovat brambory chce trochu zkušeností. Při skladování na světle dochází k zelenání hlíz, a jak jistě víte, zelené hlízy jsou jedovaté. Při pokojové teplotě brambory zase klíčí a vysychají, ve vlhku hnijí a plesniví a při skladování v lednici postupně sládnou...
Těmto potížím je však konec. Klíčem je kmínová silice. Na skutečnost, že zabraňuje klíčení brambor, přišli vědci náhodou, když ji testovali proti houbovým chorobám. Zpětně dokonce zjistili, že podobné látky jako je kmín, používali při skladování už staří Inkové. Pak už stačilo jen vymyslet, jak udržet hlízy v optimální atmosféře a ve tmě.
Jak pytel, který brání klíčení brambor, používat?
Vypěstované nebo zakoupené hlízy nejprve dobře zkontrolujte a vyřaďte ty poškozené nebo napadené. Zdravé, neporaněné a suché brambory začněte vkládat do inovativního pytle a přidejte k nim i sáček s kmínovou silicí. Pytel pak už jen uzavřete zatažením za šňůrku a skladuje při teplotě 5 až 25 °C.
Brambory alespoň jednou týdně kontrolujte a během skladování je libovolně odebírejte, nebo naopak přidávejte. Kmínová silice se uvnitř pytle postupně odpařuje a její účinnost trvá asi pět měsíců. Jakmile zjistíte, že brambory začínají klíčit, je nutné přidat nový kmínový pytlík.
Pytel je určený jen pro pozdní brambory
Pytle jsou vyráběny v chráněné dílně. Jsou dostupné ve dvou velikostech a brambory v nich vydrží i několik měsíců. Ale pozor, jsou určené jen pro pozdní brambory ke skladování. Nové a rané brambory s tenkou slupkou do nich neukládejte, jsou náchylné k plísním a hnilobám a kmínová silice je poškozuje.
A ještě jedna informace pro ty, kdo by si chtěli podobný pytel sami vyrobit: samotný kmín podle vědců nefunguje, jde o směs s koncentrovanou silicí.
Zdroj informací: www.zembag.cz