Okurková sezóna je v plném proudu: pozor si ale dejte na závlahu a způsob hnojení

Okurky patří, stejně jako rajčata a papriky, mezi oblíbenou zeleninu s osvěžujícími plody. Aby rostlina takové plody vytvořila, potřebuje dostatek vody a živin. V dobré vůli ale občas některou ze složek dodáme způsobem, který se této zelenině líbit nebude.

Hořké okurky: jak jim předejít a co dělat, když je i přes veškerou snahu sklidíte

www.nkz.cz

Jak zavlažovat okurky?

Okurky jsou rychle rostoucí liány, k čemuž vyžadují dostatek vody. V době tvorby plodů se zálivkou opravdu nemůžete otálet, teď jí potřebují nejvíce. Zalévat musíte pravidelně a to nejlépe ráno a večer, což se týká jak okurek pěstovaných ve skleníku, tak ve venkovních podmínkách. Zalévat je nejvhodnější dešťovou vodou, která je měkká, teplá a svým složením optimální pro všechny rostliny. Pokud už musíte používat vodu z řádu nebo vodu studniční, vždy ji nechte odstát.

Rajčata a okurky zalévejte správně, jinak se rozlučte s úrodou

www.nkz.cz

Minimalizujte zálivku okurek na list, jinak riskujete rozvoj houbových chorob

Zálivku vždy provádějte ke kořenům, nikdy ne na list, tím byste jen podpořili rozvoj houbových chorob, především padlí a plísně, a to vážně zrovna teď nepotřebujete. Pěstujete-li okurky ve skleníku, kde musíte pravidelně větrat, nezapomeňte také při větším dešti zavřít okna, jinak se ovlhčí listy a opět dochází k rozvoji nebezpečných chorob. Porost je nutno dodržovat dostatečně vzdušný, jen tak riziko napadení snížíme. Ve venkovních podmínkách déšť samozřejmě nevadí, díky větru a slunci zde listy rychle uschnou.

Padlí na okurkách: rozpoznejte příznaky včas, ochranu potřebují hlavně rostliny ve skleníku

www.nkz.cz

Kořeny okurek jsou křehké a špatně snášejí vysokou koncentraci hnojiv

Okurky patří k plodové zelenině, a proto vyžadují hnojení organickými hnojivy, nejlépe samozřejmě pěkně vyzrálý kompost nebo uleželý chlévský hnůj a to jednak před samotnou výsadbou, tak i k dodání živin v průběhu sezóny. V druhé polovině vegetace, kdy je zásoba živin zčásti vyčerpána, jsou naopak vhodná kapalná hnojiva, která pomohou s výživou později založených plodů.

Kořeny okurek jsou křehké a špatně snášejí vysokou koncentraci hnojiv. Proto je lepší přednostně využívat kapalnou formu hnojiv nebo více naředěné roztoky.

Co dále bychom měli vědět o okurkách? Nemusí přímé slunce ani pěstování na stejném místě

Okurky jsou sice zelenina teplomilná, nicméně přímé slunce nemusí. Z toho důvodu je vhodné, zejména při pěstování ve skleníku, instalovat stínění. Okurky totiž rostou rychle a o rozpálené sklo se listy často popálí.

Velkou chybou také je, pěstovat okurky na stejném místě několik let. Doporučuje se na místě okurek pěstovat jinou zeleninu a okurky zpět vysadit minimálně za tři roky.

Obyčejná cibule je úžasné hnojivo nejen pro rajčata, okurky, lilky nebo cukety: to věděly už naše babičky

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada