Sazenice obou zelenin si samozřejmě můžete ve správný čas (tj. ve druhé polovině května, kdy se papriky a rajčata vysazují ven) koupit, pokud k tomu ale máte doma zázemí, je výhodnější si je předpěstovat. Následující článek se týká paprik, u nichž čas výsevu právě nastává (rajčata mohou ještě měsíc počkat).
Papriky rostou raději ve fóliovníku než na záhonu
Papriky roční (Capsicum annuum) jsou teplomilné jednoleté rostliny, které citlivě reagují na nižší teploty, a při jejich poklesu pod 10 °C dokonce přestávají růst. Obvykle se proto na záhonech pěstují jen v nejteplejších oblastech naší země, kde uvítají osluněné a před větrem chráněné místo. Raději však porostou ve fóliovníku nebo skleníku.
Ke klíčení potřebují papriky vyšší teplotu
Jelikož mají papriky dlouhou vegetační dobu, je nutné jejich sazenice předpěstovat. Ke klíčení potřebují papriky teplotu kolem 25 °C, k růstu jim postačí teplota nižší.
K výsevu použijte výsevní substrát nebo perlit. Z výsevních misek nebo plat rostlinky s jedním párem pravých listů později přesaďte do sadbovačů, květináčků nebo jiných nádob. Do výsadby na trvalé stanoviště (koncem května) se sazenice obvykle přesazují dvakrát.
Při výběru odrůd vsaďte na rané české papriky
Papriky pocházejí ze subtropů. A ačkoli se klima postupně otepluje, je vhodné při plánování výsevu paprik sáhnout spíš po raných odrůdách (příp. F1 hybridech) českého původu. Důvodem je jejich vyšlechtění v našich podnebních podmínkách, a tudíž i větší přizpůsobivost. Plody zahraničních odrůd by nemusely všechny dozrát.
Dnešní papriky vysazujte po jedné rostlině
Půda na finálním stanovišti paprik by měla být dobře vyhnojená. Současné odrůdy vytvářejí silné rostliny, které se proto vysazují po jedné rostlině (dříve se sázely po dvou, aby se navzájem podpíraly). Některé předpěstované sazenice mohou při výsadbě už i kvést, kvůli lepšímu startu rostlin tyto květy ale ještě vyštípněte. Papriky pravidelně zalévejte, žádné výhony nezaštipujte a myslete na vhodnou oporu rostlin.
Zdroj: autorský článek