Zeleninové druhy si vyberte podle podmínek, které váš balkon či terasa nabízí. Záleží na jejich velikosti, oslunění a zda jsou kryté či nikoli. Plodová zelenina a bylinky ze Středozemí vyžadují hodně slunce, méně slunečních paprsků vyhovuje kořenovým druhům zeleniny a nejméně salátům, hrachu nebo petrželi.
Při pěstování rajčat na balkoně se osvědčily samozavlažovací truhlíky.
Foto: Shutterstock
Zeleninu na balkoně zkombinujte s bylinkami
Začátečníci nemusejí osázet hned celý balkon, lepší je vyzkoušet několik osvědčených druhů a náročnější přidávat postupně. Nejméně náročné jsou saláty, které je možné podle odrůd vysazovat během celé sezony. Navíc koření mělce, takže nepotřebují vysoké nádoby. Truhlíky rychle zaplní také šrucha zelná, kterou je možné využít i jako živý mulč. Z plodové zeleniny se na balkoně uplatní zejména odrůdy tyčkových nebo keříčkových rajčat, kompaktnější variety papriky nebo chilli papriček a miniodrůdy okurek.
Vhodné je druhy kombinovat mezi sebou i s okrasnými rostlinami nebo bylinkami. Výsadba bude barevnější a mnohdy také odolnější. Například máta totiž odpuzuje mravence, aksamitník mšice a libeček zase podporuje růst okolních druhů.
Rostliny na balkoně více zavlažujte
O zeleninu na balkoně je ale nutné se starat jako o rostliny na venkovních záhonech a co se zálivky týká, tak dokonce možná ještě lépe, protože půda v nádobách rychleji vysychá. Kromě závlahy poskytněte rostlinám adekvátní výživu – slabé rostliny jsou totiž náchylnější k napadení škůdci nebo chorobami. Organické hnojení je samozřejmě nejlepší, zvážit můžete i pořízení vermikompostéru.
Pokud přesto dojde k napadení rostlin, zasáhněte co nejrychleji, a to mechanicky nebo pomocí postřiku, ideálně ekologického. Pozor, u chemických přípravků vždy myslete na ochrannou lhůtu, během níž není možné ošetřené rostliny sklízet.