Je přenádherné babí léto, které vysloveně láká k procházkám. Až vyrazíte na tu příští, vybavte se plátěnou taškou nebo košíkem a cestou si natrhejte šípky. Sbírejte jen ty krásně vybarvené dočervena, tvrdé (měkké se na čaj nesbírají) a bez jakýchkoliv viditelných vad. Je samozřejmě lepší sbírat plody z keřů, které rostou v čistém prostředí, ne v bezprostřední blízkosti rušných silnic nebo pole, kde si farmář vypomáhá “chemií”
Na co jsou dobré šípky
Nejčastěji se plody šípkové růže sbírají na čaj, který je účinnou prevencí nachlazení a zimním virozám, ale skvělá je z těchto plodů i marmeláda, sirupy, víno, kompoty, omáčka… Šípky patří mezi oblíbenou ingredienci kosmetických firem, protože jsou plné antioxidantů, mají protizánětlivé účinky, zvyšují produkci kolagenu, regenerují kůži a pomáhají v boji s akné…
Když se podíváte na jejich složení, zjistíte, že jde opravdu o malý přírodní zázrak. Vitamínu C obsahují 15x více než citrusy, navíc jsou plné rutinu, vitamínu E, K, B1, B5, B7, flavonoidů, lykopenu a spousty dalších prospěšných látek.
Jak sbírat a skladovat šípky
Sběr a zpracování šípků sice není žádná věda, ale je dobré dodržet pár zásad, abyste v nich nezničili vitamíny a v zimě nepopíjeli “jen” příjemně nakyslý ovocný čaj.
Na sběr šípků je dobré se vybavit starším oblečením, vhodnou obuví do vyšší trávy, můžete sáhnout i po tenkých rukavicích a nůžkách na květiny. Šípkový keř je trnitý a je potřeba počítat s tím, že se trochu poškrábete nebo potrháte oblečení.
Jak jsme psali, na čaj a sušení je třeba sbírat šípky krásně vybarvené, v plné zralosti, v tu dobu totiž mají nejvyšší obsah vitamínu C. Když je podtrhnete nebo naopak necháte změknout, o spoustu vitamínu se ochudíte.
Hned po příchodu domů plody rychle omyjte, proberte a vyházejte měkké nebo na první pohled špatné. Pak je osušte a vložte do sušičky na ovoce. Pro zachování co největšího množství vitamínu je důležité sušit šípky rychle a vcelku. Silná slupka totiž plody ochrání i před případnou vyšší teplotou. V sušičce nastavte teplotu na 60 - 70 °C, více už by bylo kontraproduktivní. Při této teplotě budou suché za jeden až dva dny.
Sušit můžete i v troubě, ale proces bude kapku náročnější, zejména proto, že většina klasických trub nemá možnost nastavit teplotu pod 100 °C. Troubu tedy rozpalte na nejnižší možnou teplotu, vypněte, vložte do ní plech s šípky a nechte trochu pootevřená dvířka, aby mohla odcházet přebytečná pára. Jakmile trouba vychladne, postup opakujte, a to až do doby než budou šípky suché.
Šípky po usušení skladujte ve sklenici nebo plátěném pytlíčku vcelku (to je důležité opět pro zachování vitamínů) a na čaj si vždy nadrťte jen potřebné množství. Nejlépe uděláte, když čaj budete připravovat zastudena macerováním (večer zalijete porci šípků studenou vodou, přiklopíte a ráno přecedíte a zahřejte na konzumovatelnou teplotu) nebo ho zalijete jen horkou vodou (do 70 °C).
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.
Zdroje: celostnimedicina.cz, awashop.cz, Naše rostliny v lékařství, Jaroslav Korbelář & Zdeněk Endris, ISBN: 08-006-74