Pomalu se blíží doba, kdy sklízet šípky. Nepropásněte ji a hlavně si je zbytečnými chybami nezničte

Je přenádherné babí léto, které vysloveně láká k procházkám. Až vyrazíte na tu příští, vybavte se plátěnou taškou nebo košíkem a cestou si natrhejte šípky. Sbírejte jen ty krásně vybarvené dočervena, tvrdé (měkké se na čaj nesbírají) a bez jakýchkoliv viditelných vad. Je samozřejmě lepší sbírat plody z keřů, které rostou v čistém prostředí, ne v bezprostřední blízkosti rušných silnic nebo pole, kde si farmář vypomáhá “chemií”

Zahradničení je zdravé hobby, jen při něm občas bolí záda. Tomu ale můžete předejít...

www.nkz.cz

Na co jsou dobré šípky

Nejčastěji se plody šípkové růže sbírají na čaj, který je účinnou prevencí nachlazení a zimním virozám, ale skvělá je z těchto plodů i marmeláda, sirupy, víno, kompoty, omáčka… Šípky patří mezi oblíbenou ingredienci kosmetických firem, protože jsou plné antioxidantů, mají protizánětlivé účinky, zvyšují produkci kolagenu, regenerují kůži a pomáhají v boji s akné…

Když se podíváte na jejich složení, zjistíte, že jde opravdu o malý přírodní zázrak. Vitamínu C obsahují 15x více než citrusy, navíc jsou plné rutinu, vitamínu E, K, B1, B5, B7, flavonoidů, lykopenu a spousty dalších prospěšných látek. 

 

usušené šípky
Info ikona

Jak sbírat a skladovat šípky

Sběr a zpracování šípků sice není žádná věda, ale je dobré dodržet pár zásad, abyste v nich nezničili vitamíny a v zimě nepopíjeli “jen” příjemně nakyslý ovocný čaj. 

Na sběr šípků je dobré se vybavit starším oblečením, vhodnou obuví do vyšší trávy, můžete sáhnout i po tenkých rukavicích a nůžkách na květiny. Šípkový keř je trnitý a je potřeba počítat s tím, že se trochu poškrábete nebo potrháte oblečení.

Jak jsme psali, na čaj a sušení je třeba sbírat šípky krásně vybarvené, v plné zralosti, v tu dobu totiž mají nejvyšší obsah vitamínu C. Když je podtrhnete nebo naopak necháte změknout, o spoustu vitamínu se ochudíte. 

Hned po příchodu domů plody rychle omyjte, proberte a vyházejte měkké nebo na první pohled špatné. Pak je osušte a vložte do sušičky na ovoce. Pro zachování co největšího množství vitamínu je důležité sušit šípky rychle a vcelku. Silná slupka totiž plody ochrání i před případnou vyšší teplotou. V sušičce nastavte teplotu na 60 - 70 °C, více už by bylo kontraproduktivní. Při této teplotě budou suché za jeden až dva dny.

Sušit můžete i v troubě, ale proces bude kapku náročnější, zejména proto, že většina klasických trub nemá možnost nastavit teplotu pod 100 °C. Troubu tedy rozpalte na nejnižší možnou teplotu, vypněte, vložte do ní plech s šípky a nechte trochu pootevřená dvířka, aby mohla odcházet přebytečná pára. Jakmile trouba vychladne, postup opakujte, a to až do doby než budou šípky suché.

Jak pěstovat a sklízet naklíčená semena

www.nkz.cz

Šípky po usušení skladujte ve sklenici nebo plátěném pytlíčku vcelku (to je důležité opět pro zachování vitamínů) a na čaj si vždy nadrťte jen potřebné množství. Nejlépe uděláte, když čaj budete připravovat zastudena macerováním (večer zalijete porci šípků studenou vodou, přiklopíte a ráno přecedíte a zahřejte na konzumovatelnou teplotu) nebo ho zalijete jen horkou vodou (do 70 °C).

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Zdroje: celostnimedicina.cz, awashop.czNaše rostliny v lékařství, Jaroslav Korbelář & Zdeněk Endris, ISBN: 08-006-74

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada