Jak na jaře připravit skleník na novou sezonu?
Skleník je jako malý ekosystém. Uzavřený, koncentrovaný a na rozdíl od venkovních záhonů mnohem citlivější na to, co se v něm děje. I přes zimu je v něm výrazně tepleji než venku, a tak se stává vítaným útočištěm škůdců, plísní a chorob. Co venku vymrzne, ve skleníku přežije. Proto je dobré ho každoročně podrobit očistnému rituálu.
Krok 1: Všechno staré musí ze skleníku ven
Všechno, co ve skleníku zůstalo jako připomínka loňské sezóny, musí ven. Odstraňte zbytky starých rostlin, skliďte zbytek úrody, která tam přezimovala a zbavte záhony plevele. Odstěhujte i přezimující nádobové rostliny, až bude hotovo, zase je můžete vrátit zpět.
Před samotným čistěním je dobré vystěhovat i veškeré další předměty, jako jsou police, nářadí, květináče… Ideální je mít skleník úplně prázdný
Krok 2: Umýt pořádně dočista
Jako prevence chorob a škůdců je potřeba skleník před prvním osetím nebo výsadbou opravdu vyčistit. Buď můžete stěny, spáry a záhyby vydrhnout ručně vodou s kapkou přírodního saponátu, případně octa, nebo vezměte vysokotlaký čistič a vše umyjte jen čistou vodou. Díky vysokému tlaku vše odstraníte i z nejužších štěrbin a bez použití saponátu. Nezapomeňte ani na stoly, police a nářadí. Vše, co přijde do styku s půdou nebo rostlinami, by mělo být čisté a připravené na novou sezonu. Pečlivé omytí oken je důležité i proto, že tak budou propouštět násobně víc světla než zašpiněná. A to je pro všechny rostliny naprosto klíčové
Krok 3: Doplňte živiny
Ve skleníku většina lidí pěstuje rostliny nejnáročnější na živiny – plodovou zeleninu. Z toho je jasné, že každý rok bude potřeba živiny zpět do půdy doplnit. Tou nejjednodušší a nejpřirozenější formou je vlastní kompost. Šetřit jím nemusíte, klidně skleníku dopřejte i 20cm vrstvu na povrch záhonů, vejde-li se. Až budete později vysazovat sazenice, můžete do každé výsadbové jamky doplnit ještě hrst granulovaného hnoje, sušených slepičinců nebo jiné organické hnojivo, které rádi používáte.
Krok 4: Zkontrolujte a opravte všechny funkční prvky
Máte hotovo? Celý skleník zvenku i zevnitř zkontrolujte. Upevněte uvolněná těsnění, promažte systém otevírání oken, zkontrolujte, jestli všechny prvky fungují, jak mají. Teď, v prázdném skleníku se vám bude údržba dělat snáz než v červnu, až bude plný bující zeleně.
O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.